به گزارش افکارنیوز،

کمیسیون اروپا تهدید کرد پلتفرم‌های بزرگ اینترنت مانند گوگل، توئیتر و فیس‌بوک را در پی کارزار جدید اخبار جعلی و تلاش برای تقلب مشاهده شده در انتخابات اخیر اروپا به شدت مجازات می‌کند.

اخبار بین الملل- جولیان کینگ، کمیسر امنیتی اروپا در گفتگو، با روزنامه آلمانی دی ولت گفت این اوضاع نشان می‌دهد اتخاد تدابیر بیشتر هم از جانب کشور‌های عضو هم از جانب پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک، گوگل و توئیتر ضرورت دارد. تاکنون کمیسیون اروپا اقدام داوطلبانه از سوی پلتفرم‌ها را برای جلوگیری از کارزار‌های اخبار جعلی انتخاب کرده بود. اما حالا کمیسیون اروپا قصد دارد لزوم اتخاذ تدابیر نظارتی را بررسی کند. مسئله تقلب و بازی سیاسی در اینترنت محور اصلی نشست سران کشور‌های اروپایی خواهد بود که دو هفته دیگر برگزار می‌شود.

سال گذشته کمیسیون اروپا با پلتفرم‌های اینترنتی در مورد انتشار اخبار انتخابات بر سر یک کد رفتاری توافق کرد.  اما بنابر اعلام کمیسر امنیتی اروپا، این اقدامات در جریان انتخابات پارلمان اروپا در اواخر ماه مه کافی نبود.

وی با اشاره به گزارش اخیر موسسه مذاکرات راهبردی گفت این مسئله که بازیگران جدید از نبود چارچوب قانونی در اینترنت برای به دست آوردن رای استفاده کنند، نگران‌کننده است.

جویلیان کینگ گفت برای مثال در اسپانیا یک شبکه هماهنگ با حساب توئیتر کشف شد که با کمک ربات‌ها و حساب‌های جلعی پیام‌های ضداسلامی منتشر می‌کردند تا به این ترتیب میزان حمایت از حزب راست‌گرای افراطی ووکس را تقویت کنند. رویداد‌های مشابهی نیز در سایر کشور‌ها رخ داده است. کینگ در این زمینه به اتریش، رومانی، لتونی، ایتالیا، فرانسه و انگلیس اشاره کرد.