به گزارش افکارنیوز،

وزارت خارجه ترکیه دوشنبه نسبت به هرگونه اقدام تحریک آمیز قبرس علیه خدمه کشتی حفاری این کشور در دریای مدیترانه هشدار داد.

 به نوشته وبگاه شبکه خبری «تی‌آر‌تی» قبرس به تازگی مجوز بازداشت خدمه یک فروند کشتی حفاری ترکیه (کشتی فاتح) با 25 خدمه را صادر کرده است.

 «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه روز دوشنبه با محکوم کردن این اقدام قبرس گفت، چنین تصمیمی از نظر ما بی اعتبار است و بی‌شک اقدام‌های لازم را در این زمینه انجام خواهیم داد.

روزنامه «دیلی صاباح» روز دوشنبه در این زمینه نوشت که حکم دستگیری 25 خدمه کشتی حفاری ترکیه از سوی دولت قبرس صادر شده است.

یک روزنامه یونانی نیز مدعی شد که قبرس اطلاعات خدمه کشتی ترکیه‌‌ای را که در حال عملیات حفاری در سواحل شهر «پافوس» در مدیترانه هستند به دست آورده است.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در ادامه سخنان خود اظهار داشت، آنکارا همچنان عملیات برنامه‌ریزی شده اکتشاف و حفاری گاز طبیعی را ادامه خواهد داد.

بر اساس این گزارش، تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است.

جزیره قبرس بیش از چهار دهه است که به دو بخش «ترک نشین» در شمال و «یونانی نشین» در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی‌نشین قبرس ندارد. تاکنون نیز تلاش‌هایی برای تنش زدایی صورت گرفته، اما به شکست انجامیده است.

آخرین تلاش‌ها در رفع تنش بین ترکیه با قبرس در سال 2017 و با مشارکت انگلیس ویونان و برگزاری نشستی بی‌حاصل در سوئیس خاتمه یافت.