به گزارش افکارنیوز،

کمیته هماهنگی مشترک سوریه و روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت که میزان بازگشت آوارگان سوری طی ماه گذشته به دلیل تلاش‌های مشترک سوریه و روسیه افزایش یافته است، اما آمریکا و متحدان آن در منطقه موانعی را در این مسیر ایجاد کرده و از ورود داروها و تجهیزات به سوریه جلوگیری می‌کنند.

به گزارش سانا، در این بیانه آمده است: «حضور غیر قانونی آمریکا در سوریه، مشکل اردوگاه‌های الرکبان و الهول و وضعیت انسانی ساکنان دو اردوگاه را بیشتر می‌کند».

کمیته هماهنگی مشترک سوریه و روسیه تاکید کرد که بهترین راه برای حل این مشکل و پایان درد و رنج آوارگان، پایان دادن به اشغال و حضور غیر قانونی نیروهای آمریکایی است.

در ادامه بیانیه آمده است: «سوری‌هایی که موفق به خروج از اردوگاه الرکبان شدند، می‌گویند که گروه‌های تروریستی مورد حمایت آمریکا مرتکب جنایت‌ها علیه غیرنظامیان می‌شوند و از خروج غیرنظامیان از این اردوگاه جلوگیری می‌کنند».

تاکنون حدود پنج میلیون آواره سوری به دنبال بازگشت امنیت و نابودی تروریست‌ها از سوی ارتش سوریه و آزادی بیش از 80 درصد از خاک این کشور، به خانه و کاشانه خود بازگشته‌اند و با توجه به روند بازگشت ثبات و امنیت به سوریه به نظر می‌رسد در آینده نزدیک این بازگشت بیش از پیش افزایش یابد.

اولین کاروان از اهالی شهر تدمر سوریه طی روزهای اخیر بعد از دو سال و پس از بازسازی و تجهیز این شهر، به منازل خود بازگشتند.