به گزارش افکارنیوز ، كارشناسان معتقدند كه تلاش عربستان براي بهبود روابط خود با عراق در راستاي راضي كردن بغداد براي حمايت نكردن از نظام بشار اسد، رئيس جمهور سوريه انجام ميشود. تنها چند هفته قبل از برگزاري نشست سران كشورهاي عربي در ۲۹ مارس در بغداد، رياض سفير غير مقيم خود را در عراق براي نخستين بار از سال ۱۹۹۰، تعيين كرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اقدام به دنبال سفر هیات بلند پایه امنیتی عراق به عربستان صورت گرفت و بعد از آن اعلام شد که همکاری‌های امنیتی میان دو کشور از سر گرفته شده است. عربستان سعی کرده است موضع خصمانه‌ای را علیه نظام بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه اتخاذ کند.

این در حالی است که عراق تلاش کرده تا مواضع بی‌طرفانه‌تری اتخاذ کند.

محمود عثمان، نماینده مستقل کرد نیز عنوان داشت که عربستانی‌ها می‌خواهند تا مواضع عراق به مواضع کشورهای حوزه خلیج فارس نزدیک‌تر شود.

وی در ادامه افزود: عربستان می‌خواهد تا روابط خوبی با عراق داشته باشد تا این کشور را به سمت خود جلب کند. خاورمیانه به دو محور تقسیم شده است؛ نخست کشورهای عربی سنی و ترکیه و دوم ایران و گروه‌های شیعی عراق.

عربستان از زمان سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ و انتقال قدرت از سنی‌ها به شیعیان به دیده تردید به دولت‌های عراق می‌نگرد.

روابط نوری المالکی، نخست وزیر عراق طی سال‌های گذشته با ریاض خوب نبوده است و به نظر می‌رسد که عربستان بیشتر به رقیب المالکی یعنی ایاد علاوی تمایل دارد گرچه وی شیعه است اما گرایشات لائیک دارد.

با وجود این عراق و عربستان در دوره اخیر برای تقویت روابط خود تلاش کرده‌اند به طوری که عدنان الاسدی، یکی از مسئولان برجسته وزارت کشور عراق نسبت به همکاری ریاض با بغداد ابراز خرسندی کرده است.

با وجود این تحول ریاض به اندازه تهران شانس گسترش نفوذ در عراق را ندارد. ملت‌های عراق و ایران روابط خوبی دارند و همکاری‌های اقتصادی دو کشور گسترده است.

نویسنده سایت هیستوریا معتقد است که عربستان باید راه طولانی را برای رسیدن به عراق در رقابت با ایران بپیماید.