به گزارش افکارنیوز،

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه با انتقاد از رویکرد یکجانبه آمریکا در عرصه سیاست خارجی گفت: «دونالد ترامپ تصمیماتش را مستقلا اتخاذ می‌کند و به همین دلیل نمی‌تواند چیزهایی زیادی انجام دهد.»

اخبار بین الملل- وی تاکید کرد که این مساله نشان دهنده این است که «سیستم سیاسی ایالات متحده چگونه کار می‌کند...» 

وی افزود: «بگذارید آمریکا برای خودش تصمیم بگیرد، اینکه به توسعه روابط با روسیه نیاز دارد یا نه(به خودشان مربوط است) اگر نیاز ندارد ما منتظر می‌مانیم تا آماده شوند.»

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا و برخلاف پیش بینیها در زمینه بهبود روابط مسکو و واشنگتن، روابط دو کشور به دلایل عمده از جمله اختلاف نظر در زمینه طیف وسیعی از موضوعات جهانی رو به وخامت گذاشته است.

پوتین که با شبکه «ان تی وی» مصاحبه می‌کرد اضافه کرد: امکان توسعه روابط دولت ترامپ با روسیه کم است چرا که سیستم سیاسی آمریکا اجازه نمی‌دهد، هرچند که به اراده سیاسی وی(ترامپ) نیز بستگی دارد.

با این حال پوتین متذکر شد که هر دو طرف روسیه و آمریکا علاقمند به گفت وگو هستند، اما تلاش برای دستیابی به اهداف از طریق زور میسر نیست. حتما گفت وگو نیاز است؛ آنها ایده خودشان را دارند اینکه چگونه مسائل باید حل شود و ما هم ایده خودمان را داریم و بدون گفتگو غیرممکن است که به یک زمینه مشترک برسیم. بنابراین به محض اینکه آنها آماده باشند ما خوشحال خواهیم شد تا این روابط را توسعه دهیم.

رئیس جمهوری روسیه اخیرا نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «میر» گفته بود: روابط آمریکا و روسیه به سمت سرازیری پیش رفته و هر روز بدتر و بدتر می‌شود».

پوتین تحریم‌های متعدد دولت کنونی آمریکا را عامل اصلی وخامت روابط واشنگتن و مسکو دانسته اما ابرازی امیدواری کرد دو طرف بتوانند روابط خود را به وضعیت باثبات‌تری برگردانند.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین افزود: «ما واقعا امیدواریم که عقل سلیم در نهایت موفق ‌شود. این شامل تمام شرکای ما از جمله همکاران آمریکایی نیز می‌شود... ما می‌توانیم در چارچوب نشست آتی گروه 20 به تصمیماتی برسیم که سازنده باشد و شرایط پایدار لازم برای همکاری اقتصادی را فراهم کند».

روابط روسیه با آمریکا طی سال‌های اخیر بر سر تحریم‌های گسترده واشنگتن علیه مسکو حول مسائل ادعایی که واشنگتن طرح کرده، مانند موضوع اوکراین و شبه‌جزیره کریمه یا پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، پرتنش شده است.

پوتین و ترامپ در نشست گروه 20 که قرار است در اوساکای ژاپن برگزار شود حضور دارند و به گفته «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دیداری میان رهبران دو کشور برنامه ریزی شده است.