به گزارش افکارنیوز،

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، که به منظور انجام دیدار‌های رسمی در رم، پایتخت ایتالیا به سر می‌برد، با سرجیو ماتارلا و جوزپه کونته، رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور، دیدار و گفتگو کرد.

اخبار بین الملل_ او در نشست رسانه‌ای مشترک با کونته در پاسخ به یک سوال مربوط به بحران اخیر لیبی گفت: قبل از اینکه درباره شرایط کنونی لیبی بپردازیم باید درباره آنکه این بحران چرا و چگونه آغاز شد، صحبت کنیم.  تصمیم ناتو عامل تخریب دولت لیبی بود. نتیجه را می‌بینید، هرج و مرج. گروه‌های مسلح در حال درگیری هستند. ما خواستار آتش‌بس فوری، آغاز مذاکره میان طرف‌ها و روند عادی‌سازی هستیم.

 رئیس جمهور روسیه در بخشی دیگر از اظهاراتش گفت: خواسته ما حصول توافق تجاری میان آمریکا و چین است. در حال حاضر جهان با مشکل اقتصادی جدی مواجه بوده و سرانه درآمد و حجم تجارت جهانی سال آینده کاهش خواهد یافت. از این رو باید برای این توافق هر کاری لازم باشد، انجام داد. ما نیز از حصول آن خوشحال خواهیم شد، می‌دانم که مقامات عالی‌رتبه چین آماده انعطاف برای این توافق هستند. باید نتیجه را دید.

کونته نیز جنگ داخلی لیبی و مشکلات مهاجران را نگرانی مشترک دو کشور خواند و گفت: از سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس فوری حمایت خواهیم کرد.

پوتین در دیدار با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، نیز به بررسی بحران‌های سوریه، ونزوئلا و اوکراین پرداخت. یکی از نکات جالب این دیدار اظهارات پاپ فرانسیس خطاب به پوتین مبنی بر آنکه «برایم دعا کن» و پاسخ وی «دیدار جالب و بسیار مهمی بود، از وقتی که دادید متشکرم» بود.