به گزارش افکارنیوز،

کیم داروش، سفیر انگلیس در آمریکا طی پیام‌هایی محرمانه به دفتر نخست‌وزیری کشورش، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را «بی‌منطق، متزلزل و بی‌کفایت» توصیف کرد.

اخبار بین الملل- روزنامه «دیلی‌میل» که بامداد یکشنبه اسناد و مدارکی از این پیام‌های محرمانه داروش را مشاهده کرده، در خبری اختصاصی گزارش داد: «آقای کیم داروش طی تماس‌ها و گزارش‌های محرمانه شخصیت ترامپ را زیر سوال برده و به لندن هشدار می‌داده که کاخ سفید به‌طرز بی‌سابقه‌ای ناکارآمد شده و دوره ریاست‌جمهوری (ترامپ) می‌تواند با بی‌آبرویی به پایان برسد».

این روزنامه با اشاره به افشای بی‌سابقه چنین اطلاعات محرمانه‌ای از سوی دفتر نخست‌وزیری انگلیس، موارد مهم پیام‌های داروش را اینگونه شرح می‌دهد:

- با استناد به منابع خودش، از درگیری‌های تلخی در کاخ سفید ترامپ خبر می‌دهد.

- هشدار می‌دهد که ترامپ احتمالا به روسیه مدیون است.

- شرح می‌دهد که سیاست‌های اقتصادی ترامپ می‌تواند نظام تجاری جهان را تخریب کند.

- می‌گوید این ریاست‌جمهوریِ همراه با رسوایی ممکن است به زمین بخورد و احتمالا اکنون در ابتدای گردابی هستند که می‌تواند به بی‌آبرویی و سقوط ختم شود.

- از احتمال حمله ترامپ به ایران ابراز نگرانی می‌کند.

بر این اساس، در یکی از مهمترین سند افشا شده آمده است: «ما واقعا باور نداریم که این دولت می‌تواند به وضع عادی برگردد و کمتر ناکارآمد، غیرقابل پیش‌بینی، جناح‌زده و از نظر دیپلماتیک بی‌منطق باشد».

سفیر انگلیس در آمریکا با بیان اینکه هرگز ترامپ را فردی شایسته برای ریاست‌جمهوری این کشور نمی‌دانسته، به مقامات لندن توصیه می‌کند «اگر می‌خواهید به‌صورت موثر با ترامپ تعامل کنید، باید خواسته خود را ساده و حتی بی‌پرده بگویید».

داروش همچنین در پیامی که به مشاور امنیت ملی بریتانیا ارسال کرده می‌گوید گزارش‌هایی که رسانه‌ها از «آشوب و درگیری‌های مسموم در کاخ سفید» مخابره کرده و ترامپ معمولا آن‌ها را «اخبار جعلی» توصیف می‌کند، تا حد زیادی صحت دارند.

بخشی از این اسناد شامل تلگراف‌های دیپلماتیک درباره مباحثات درون دولت ترامپ برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و آشفتگی کاخ سفید در هدایت کردن حوادث اخیر برای نفتکش‌ها در تنگه هرمز بوده که در آن‌ها آمده است: «سیاست آمریکا در قبال ایران بی‌ربط و آشوبناک است. غیر محتمل است که سیاست آمریکا در قبال ایران به این زودی‌ها متمرکز شود. این، یک دولت متفرق است».

وی همچنین ادعای اخیر ترامپ در لغو حمله موشکی به ایران به دلیل کشته شدن ۱۵۰ نفر را غیرمعتبر توصیف کرد.

این اسناد دوره زمانی از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا حال حاضر را پوشش داده و درباره موضوعات مختلفی از سیاست‌های ترامپ در قبال غرب آسیا تا برنامه‌هایش برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا است.

این روزنامه در پایان تحلیل کرد که اظهارات تند و جنجالی سفیر انگلیس در آمریکا می‌تواند «رئیس‌جمهور بدنام و زودرنج» کاخ سفید را خشمگین کرده و روابط ویژه دو کشور را به تیرگی بکشاند.