به گزارش افکارنیوز،

سازمان نجات کودکان در گزارشی هشدار داد در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹، تعداد افراد مشکوک به ابتلا به بیماری وبا در یمن از کل سال ۲۰۱۸ بیشتر بوده است. در کل در این بازه شش ماهه، ۴۳۹۸۱۲ نفر در یمن مشکوک به ابتلا به بیماری وبا بوده اند که از این تعداد ۲۰۳ هزار نفر آن‌ها کودک هستند. ۱۹۳ کودک یمنی هم در این بازه زمانی بر اثر ابتلا به وبا جان خود را از دست داده اند.

اخبار بین الملل_ سازمان نجات کودکان این گزارش را در زمانی بحرانی منتشر کرده است. زیرا در فصل تشدید بارش ها، احتمال شیوع بیماری وبا هم بیشتر می‌شود.

تعداد کل افرادی که در اثر ابتلا به بیماری وبا کشته شده اند هم با افزایش همراه بوده است. در مجموع در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹، تعداد افرادی که بر اثر ابتلا به بیماری وبا در یمن جان خود را از دست داده اند، ۹ برابر تعدادی است که در همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۸ کشته شده اند.

تامر کرولوس، مدیر گروه سازمان نجات کودکان اعلام کرد: شیوع بیماری هم اکنون به دلیل وضعیت ضعیف بهداشت افزایش یافته است. همچنین جابجایی‌های اجباری و سوء تغذیه هم باعث شده است که مردم در مقابل بیماری‌ها آسیب پذیرتر شوند. فقط نیمی از تأسیسات بهداشتی یمن در حال حاضر کارآمد هستند و بقیه آن‌ها یا تعطیل شده اند یا عملکرد بسیار ضعیفی دارند.

وی در ادامه تأکید کرد: تعداد افرادی که مشکوک به ابتلا به بیماری وبا هستند در چند هفته اخیر به ثبات رسیده است؛ اما ما نگران این هستیم که بارش باران و جاری شدن سیل باعث گسترش آن شود. تا زمانی که درگیری‌ها در یمن ادامه دارد، سیستم‌های تصفیه آب عملکردی ندارند و امدادرسانی به مردم یمن همچنان در سطح پایینی قرار دارد.

گسترش درگیری‌ها در یمن بخش بزرگی از زیرساخت‌های آب آشامیدنی و بهداشت را از بین برده است و در نتیجه آن حدود ۹.۲ میلیون کودک یمنی به آب سالم دسترسی ندارند. همچنین محدودیت دسترسی به سوخت هم باعث شده است عملیات جمع آوری زباله‌ها با مشکلاتی روبرو شود و در نتیجه آن بخش‌هایی از یمن به محل گسترش بیماری‌های خطرناکی از جمله وبا تبدیل شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که کودکانی که به سوء تغذیه مبتلا هستند در مقابل اینگونه بیماری‌ها آسیب پذیرتر هستند؛ زیرا سیستم ایمنی بدن آن‌ها تضعیف شده و احتمال مرگ آن‌ها در صورت ابتلا به وبا سه برابر کودکان سالم است.