به گزارش افکارنیوز،

میچل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل امروز (دوشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد از وضعیت ناگوار مهاجران و پناهجویان در مراکز بازداشت آمریکا به شدت شوکه شده است.

اخبار بین الملل_ وی در این خصوص گفت: «به عنوان یک پزشک متخصص اطفال و همچنین به عنوان یک مادر و رئیس سابق دولت، از اینکه کودکان مجبور هستند در اردوگاه‌های مرزی پرجمعیت بدون دسترسی به خدمات بهداشتی یا غذا و در وضع بهداشتی نامطلوب بر روی زمین بخوابند، واقعا شوکه شدم.»

در روز‌های اخیر گزارش‌های مختلفی درباره وضع اسف بار مهاجران در اردوگاه‌های مرزی آمریکا منتشر شده است. گزارش دیده بان وزارت امنیت داخلی آمریکا که هفته گذشته منتشر شد، در خصوص جمعیت بیش از حد مهاجران در تعدادی از مراکز بازداشت آمریکا هشدار داد.

روز شنبه هم روزنامه نیویورک تایمز و ال پاسو تایمز در گزارشی یکی از ایستگاه‌های گشت مرزی آمریکا را در کلینت تگزاس توصیف کردند که در آن صد‌ها کودک با لباس‌های کثیف در اتاق‌هایی وحشتناک نگهداری می‌شوند. این در حالی است که دونالد ترامپ این گزارش را فریب آمیز خواند و از رسانه‌ها خواست اگر تمایل دارند از بازداشتگاه‌های مرزی آمریکا بازدید کنند.

قانونگذاران دموکراتی هم که در ماه‌های اخیر از مراکز بازداشت پناهجویان بازدید کرده بودند اعلام کردند در این مراکز، جمعیت پناهجویان بسیار زیاد است و آن‌ها حتی به آب آشامیدنی و مراقبت‌های بهداشتی دسترسی ندارند. به گفته این مقامات، تعدادی از آن‌ها حتی تا دو هفته هم نتوانسته اند حمام کنند.

میچل باچله در ادامه تأکید کرد: در نظر بگیرید که ادامه این روند چه آسیبی می‌تواند به کودکان پناهجو بزند.

رئیس جمهور آمریکا پیش از این اثبات کرده بود که هیچ اهمیتی به مهاجران نمی‌دهد. وی در حساب توییتر خود نوشته بود: اگر مهاجران غیرقانونی از وضعیت اردوگاه‌ها خوشحال نیستند، به آن‌ها بگویید به اینجا نیایند. در این صورت همه مشکلات حل می‌شود.

باچله همچنین تأکید کرد: آن‌هایی که الان در این مراکز بازداشت هستند، با کودکان خود این راه را پیموده اند تا حفاظت و کرامت انسانی بدست آورند. اما زمانی که احساس می‌کنند به امنیت دست یافته اند، عزیزانشان را از آن‌ها جدا می‌کنید و آن‌ها را در شرایطی غیرانسانی قرار می‌دهید. این اتفاق در هیچ کجا نباید بیفتد. اقدامات مربوط به مدیریت مرز‌ها باید با تعهدات حقوق بشری مطابقت داشته باشد.