به گزارش افکارنیوز،

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد دوشنبه از وضعیت حاکم بر اردوگاه‌های مرزی آمریکا و وضعیت زیستی پناهندگان و مهاجران در مرز‌های جنوبی این کشور انتقاد کرد. 

اخبار بین الملل- به نوشته بخش انگلیسی «وبگاه صدای آمریکا» «میشل باچله» کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد شرایط حاکم در اردوگاه‌های مهاجران و پناهجویان کودک و بزرگسال به ویژه کودکان را «مخوف» خطاب کرد .

«راوینا شامداسانی» سخنگوی میشل باشله نیز گفت که کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد شخصا تحت تاثیر وضعیت کودکان در اردوگاه‌های مرزی آمریکا قرار گرفته است.

گزارش جدیدی از وضعیت «هولناک» اردوگاه‌های مرزی آمریکا نشان می‌دهد که مأموران گشت مرزی این کشور، مهاجران را در نزدیکی منطقه «ریو گراند والی» وادار می‌کنند در اتاق‌هایی که ظرفیت‌ آن اشباع شده است، مستقر شوند. 

به نوشته این منبع خبری، راوینا شامداسانی گفت که خانم باشله با مشاهده این وضعیت به شدت شوکه شده به طوری‌که کودکان مجبور به خوابیدن بر زمین بازداشتگاه‌های مملو از جمعیت و بدون دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و غذایی مناسب هستند . سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ادامه اظهار داشت که دفتر حقوق بشر سازمان ملل نگران سیاست‌های دولت آمریکا در زمینه امور مهاجران و پناهجویان است.

بر اساس این گزارش، دستگیری مهاجران توسط گشت مرزی ایالات متحده از سال 2007 به این سو به بالاترین سطح خود رسیده به طوری‌که ماموران گشت مرزی آمریکا تنها در ماه مه (خرداد) نزدیک به 133 هزار پناهجو و مهاجر، از جمله بیش از 11500 کودک بی‌سرپرست را بازداشت کردند.

آخرین اخبار در این زمینه از مرگ یک مهاجر نیکاراگوئه‌ای در بازداشتگاه مرزی آمریکا حکایت دارد. با مرگ این مهاجر نیکاراگوئه‌ای تعداد پناهجویانی که در بازداشتگاه‌های مرزی آمریکا جان خود را از دست داده‌اند به 12 نفر رسید.