به گزارش افکارنیوز،

دفتر دادستانی کل استانبول امروز (سه‌شنبه) دستور بازداشت 176 پرسنل نظامی این کشور را به ظن داشتن ارتباط با شبکه‌ای که آنکارا معتقد است در پشت پرده کودتا ی نافرجام سه سال پیش این کشور بوده است، صادر کرد.

اخبار بین الملل- بنا به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در بیانیه دادستانی کل استانبول آمده است که میان افرادی که حکم بازداشت آنها صادر شده است، یک سرهنگ، دو سرهنگ دوم، پنج سرگرد، هفت سروان و 100 ستوان وجود دارد.

این اولین بار نیست که دولت ترکیه دستور بازداشت نظامیان مرتبط با کودتای نافرجام 2016 را صادر می‌کند به طوریکه در یک ماه گذشته دستور بازداشت بیش از 200 نظامی مرتبط با این کودتا صادر شده است.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، افراد مذکور به طرفداری از «فتح الله گولن» از چهره‌های مخالف «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه مظنون هستند.

بنا بر این گزارش، مقامات ترکیه تأکید دارند که گولن  که هم‌اکنون در آمریکا به سر می‌برد، مغز متفکر کودتای نافرجام سه سال پیش ترکیه بوده است.

این در حالی است که گولن این اتهام وارده را رد و اعلام کرده که کودتای اخیر در ترکیه ساخته و پرداخته دولت ترکیه و به نوعی ساختگی است.

روز 15 ژوئیه سال 2016، کودتایی در ترکیه صورت گرفت اما یک روز بعد، کودتا سرکوب شد. به دنبال وقوع این کودتای نافرجام، بیش از 40 هزار نفر از زمان کودتا که با هدف سرنگونی دولت ترکیه صورت گرفته بود و به مرگ 260 نفر منجر شد، دستگیر شدند.

دولت ترکیه اعلام کرده است که به واسطه اهمیت تهدیداتی که ترکیه با آن روبرو است، انجام اقدامات امنیتی ضروری است و متعهد شده است که شبکه گولن را در این کشور از بین ببرد.