به گزارش افکارنیوز،

به دنبال توافق صورت گرفته میان آمریکا و مکزیک و به منظور اجتناب از تعرفه‌های تنبیهی، دولت مکزیکوسیتی برای مقابله با مهاجران غیرقانونی از ابزار‌های مختلف از جمله اشعه ایکس استفاده می‌کند.

اخبار بین الملل_ نیرو‌های گارد ملی مکزیک در مناطقی از جمله تاپاچولا در مرز جنوبی این کشور پروتکل مربوط به پناهجویان را تغییر داده اند. نهاد‌های مرتبط با موسسه ملی مهاجرت مکزیک به منظور یافتن مهاجرانی که در کامیون‌ها پنهان شده و قصد دارند به طور قاچاق وارد این کشور شوند، از اشعه ایکس استفاده می‌کنند.

مقامات مکزیک اعلام کردند در دو روز گذشته با استفاده از اشعه ایکس بیش از ۲۰۰ مهاجر را که در کامیون مخفی شده بودند، دستگیر کردند. وزیر امنیت مکزیک نیز اعلام کرد در بازرسی معمول از یکی از ایالت‌های جنوبی این کشور در روز دوشنبه ۲۲۸ مهاجر شناسایی شدند.

وزارت امنیت مکزیک چند روز پیش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد نیرو‌های امنیتی این کشور ۵۱ مهاجر غیرقانونی را که با یک کامیون در ایالت ساکاتکاس در شمال این کشور تردد می‌کردند، بازداشت کردند. طبق بیانیه وزارت امنیت مکزیک، بازداشت این گروه مهاجر غیرقانونی در منطقه «کانسپشن دل اورو» زمانی اتفاق افتاد که نیرو‌های امنیتی با استفاده از دستگاه اشعه ایکس متوجه حضور چندین نفر در کامیون شدند.

از اکتبر گذشته شمار مهاجران غیرقانونی که از خاک مکزیک برای رفتن به آمریکا استفاده می‌کنند به شدت افزایش یافته و همین مسئله تنش‌هایی میان آمریکا و همسایه جنوبی اش به وجود آورده است. ماه گذشته آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک، به علت تهدید تحریم‌های تجاری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، قبول کرد که سیاست مهاجرت کشورش را به منظور جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا تشدید کند. دولت مکزیک در همین راستا بیش از بیست و یک هزار نیروی امنیتی در مرز‌های خود مستقر کرد.