به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در ديدار با هياتي از پارلمان اوكراين كه هماكنون در سوريه به سر ميبرند، گفت: آنچه كه سوريه هماكنون با آن روبهروست تكرار تلاشهاي عدهاي است كه امنيت كشور را هدف قرار داده و قصد دارند سوريه را در ايفاي نقش خود ضعيف كنند.

وی ادامه داد: قدرت هر دولتی به پشتوانه مردمی آن است و ملت سوریه نیز که همواره طرح‌ها و توطئه‌های خارجی را با آگاهی خود خنثی کرده‌، قدرتش را در حمایت از میهن و کشورش ثابت کرده است.

بشار اسد همچنین تاکید کرد: ملت سوریه با حمایت از اصلاحات اعلام شده در سوریه و رویارویی با تروریسمی که از خارج از سوریه حمایت می‌شود، قدرت خود را نشان داد.

در این دیدار، هیات اوکراینی نیز با اعلام حمایت خود از اصلاحات جاری در سوریه اعلام کرد، تصویر واقعی از آنچه که در سوریه روی می‌دهد برای آنها آشکار شده است و آنها این تصویر را به خارج از سوریه انتقال می‌دهند.

هیات اوکراینی همچنین همبستگی خود را با سوریه در رویارویی با توطئه‌های خارجی اعلام و تاکید کرد که هرگونه بی‌ثباتی در سوریه باعثناامنی در منطقه و جهان می‌شود.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مواضع مسکو تحت تاثیر شرایط خاصی نیست و به انتخابات این کشور ارتباطی ندارد.

در این بیانیه‌ آمده است: مسکو سخنان برخی مسئولان آمریکایی و اروپایی را مبنی بر اینکه مواضع روسیه با انتخابات ریاست جمهوری این کشورمرتبط است، شنیده و تاکید دارد که بر خلاف آنچه کشورهای غربی تصور می‌کنند، مواضع سوریه مقطعی نیست و بر عدم دخالت در امور داخلی سوریه تاکید دارد.

وزارت امور خارجه روسیه با دیگر تاکید کرد که حل‌وفصل مسائل سوریه جز با مذاکرات گسترده ملی محقق نخواهد شد و هیچ راهی جز مذاکره برای برون‌رفت از وضعیت کنونی این کشور وجود ندارد.

مسکو همچنین با رد تلاش‌های برخی از طرف‌های خارجی برای تحمیل راهکار به سوریه از طریق حمایت از یک طرف خاص در این کشور اعلام کرد که چنین راه‌حل‌هایی هیچ‌گاه قابل قبول نخواهد بود.

در این بیانیه، مسکو با حمایت از طرح اتحادیه عرب و تصمیمات این اتحادیه که در دوم نوامبر ۲۰۱۱ اعلام شد، تصریح کرد که این تصمیمات همان اصلی است که روسیه و چین در شورای امنیت بر آن پایبند هستند و از همگان می‌خواهند تا به این اصل بازگردند.