به گزارش افکارنیوز به نقل ازايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، باراك اوباما، رئيسجمهوري آمريكا روز سهشنبه در جريان كنفرانس خبري خود در كاخ سفيد گفت: عقيده دارم كه اين اتفاق نشاندهنده چالشهاي ما در چنين محيطي است. همچنين اين نشاندهنده اين است كه اكنون زمان آن فرا رسيده تا ما به انتقال مسئوليتها بپردازيم.

با وجود این اوباما اظهار داشت که هیچ شتابی در برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ به وجود نخواهد آمد و این چارچوب زمانی همچنان به عنوان برنامه به قوت خود باقی خواهد ماند.

اوباما در ادامه تاکید کرد: خشونتی که هدف آن آمریکایی‌ها در افغانستان است و به دنبال سوزانده شدن اتفاقی قرآن‌ها در یک پایگاه نظامی آمریکا ایجاد شد، غیرقابل پذیرش است.

همچنین اوباما در کنگره آمریکا از سوی نمایندگان هم‌حزب خود تحت فشار قرار گرفته است.

قانونگذاران دموکرات طی نامه‌ای از اوباما خواسته‌اند تا در فرآیند خارج ساختن سربازان آمریکایی از افغانستان شتاب ایجاد کند. این طرح مورد حمایت ۲۳ سناتور دموکرات آمریکایی و همچنین دو سناتور محافظه‌کار جمهوری‌خواه قرار گرفت.

در این نامه آمده است: اشتباه است که ۸۸ میلیارد دلار برای سازندگی کشور افغانستان هزینه شود، در حالی که ما از آمریکایی‌ها می‌خواهیم در داخل کشور خود هزینه‌های خود را کاهش دهند.

مسائل مربوط به سیاست خارجی و سیاست داخلی، موضوعات اصلی سخنان باراک اوباما در کاخ‌سفید بود.

اوباما در خصوص سیاست داخلی اظهار داشت که افزایش قیمت بنزین در نتیجه نگرانی‌ها درباره خاورمیانه برای هر رئیس‌جمهوری که به دنبال رسیدن به ریاست ‌جمهوری برای دور دوم است، بد خواهد بود اما از طرف دیگر اوباما تاکید کرد که وی برای گسترش بنیان انرژی آمریکا تلاش خواهد کرد.

وی همچنین برخی اظهارات منتقدان جمهوری‌خواه خود را مبنی بر اینکه وی شخصا از افزایش قیمت بنزین حمایت می‌کند، " خنده‌دار " عنوان کرد.

اوباما گفت: هیچ رئیس‌جمهوری که به دنبال دور دوم ریاست‌جمهوری است، خواهان افزایش قیمت بنزین به علت فشارهایی که این موضوع برای خانواده‌های آمریکایی ایجاد می‌کند، نیست.

وی همچنین تاکید کرد که از دادستان کل خود خواسته تا بررسی کند، گمانه‌زنی‌ها در بازارهای نفتی تا چه حد بر افزایش قیمت نفت تاثیرگذار است.

اوباما همچنین بخشی از سخنان خود را به مسائل مربوط به زنان که یکی از قشرهایی است که وی برای انتخابات ریاست‌جمهوری آتی به دنبال کسب حمایت آنهاست، اختصاص داد.

اوباما عنوان کرد که دموکرات‌ها به نسبت جمهوری‌خواهان طرح‌های بهتری درباره مسائل مربوط به زنان اعم از مسکن، آموزش و کنترل جمعیت دارند.