به گزارش افکارنیوز،

 فراکسیون پارلمانی «بدر» عراق درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه سیاستمداران عراقی به ایالات متحده آمریکا هشدار داد.

اخبار بین الملل- «حسن الکعبی» رئیس این فراکسیون تأکید کرد که وزارت خارجه، فرمانده کل نیروهای مسلح و پارلمان عراق باید نگران اعمال تحریم‌های جدید علیه فرماندهان سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) و گروه‌های وابسته به این سازمان باشند.

العکبی تصریح کرد که ارگان‌ها و مسئولان مزبور باید با قدرت در برابر این اقدام آمریکایی‌ها ایستادگی کنند؛ زیرا الحشد یک سامانه امنیتی است.

وی به پایگاه خبری بغداد الیوم گفت که «اگر آمریکا تحریم‌هایی علیه فرماندهان الحشد الشعبی اعمال کند، مسئله متفاوت خواهد شد و موضع پارلمان و ملت عراق بسیار سخت خواهد بود».

الکعبی بر این باور است که آمریکا قصد دارد کاری کند که الحشد الشعبی (نیروهای) این کشور را در عراق هدف قرار دهد تا این حمله، بهانه‌ای برای اقدامات جدید واشنگتن علیه عراق در سازمان ملل باشد.

رئیس فراکسیون بدر همچنین درخواست کرد که در دادگاه‌های بین‌المللی علیه خزانه‌داری آمریکا شکایت صورت گرفت؛ «زیرا آمریکا کشوری نیست که بر عراق و نیروهای الحشد الشعبی سلطه داشته باشد».

وی با اشاره به اینکه در پارلمان عراق برای پاسخ به خزانه‌داری آمریکا امضا جمع‌آوری شده است، خاطر نشان کرد، اما این مسئله تا زمان گفت‌وگوی سیاستمداران عراقی با مسئولان آمریکایی به تعویق افتاده تا شاید وضعیت آرام و تحریم‌های آمریکا لغو شود.

در همین ارتباط، «عدی عواد» نماینده فراکسیون پارلمانی «صادقون» وابسته به جنبش «عصائب اهل الحق» -از اعضای الحشد الشعبی-تأکید کرد که «اقدام آمریکا به تحریم شخصیت‌های عراقی، مداخله آشکار [در امور داخلی عراق] است».

عواد با بیان اینکه دیگر این بازی نخ‌نما شده و دست آمریکا برای ملت عراق رو شده است، اظهار داشت که «این تحریم‌ها اثر رسانه‌ای داشته و هیچ تأثیر واقعی ندارد».

وزارت خزانه‌داری آمریکا در 27 تیر ماه گذشته چهار نفر از سیاستمداران عراقی را در لیست تحریم قرار داد که دو نفر از آنان از سران گروه‌های عضو سازمان الحشد الشعبی هستند.

«احمد الجبوری» رئیس فراکسیون «المحور الوطنی» و استاندار سابق صلاح‌الدین، «نوفل العاکوب» استاندار سابق نینوی، «وعد قدّو» فرمانده نیروهای نظامی «الشَبَک» در «سهل نینوی» و «ریدان الکلدانی» فرمانده نیروهای «کتائب بابلیون» در الحشد الشعبی مشمول تحریم‌های جدید آمریکا شدند.

به موجب این تحریم‌ها همه اموال احتمالی این چهار عراقی در آمریکا مصادره و از تعامل تجاری با آمریکایی‌ها منع خواهند شد.