به گزارش افکارنیوز،

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در نشست شورای وزیران امور خارجه کشور‌های عضو بریکس اعلام کرد برنامه‌های آمریکا برای استقرار سامانه‌های ضد موشکی در فضا مرحله دیگری از رقابت تسلیحاتی را به دنبال خواهد داشت.

اخبار بین الملل-سرگئی لاوروف افزود مسکو نگران برنامه‌های آمریکا برای استقرار تسلیحات در فضاست و این اقدام منجر به مرحله دیگری از رقابت تسلیحاتی خواهد شد.

وی گفت: همچنانکه می‌دانید، روسیه و چین در کنفرانس خلع سلاح ژنو پیش‌نویس طرحی را در زمینه جلوگیری از استقرار تسلیحات در فضا ارائه کرده‌اند و ما از حمایت کشور‌های عضو گروه بریکس از قطعنامه‌های سالانه درباره این مسئله مهم در نشست مجمع عمومی سازمان ملل قدردانی می‌کنیم.

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد امنیت بین‌الملل با افزایش بودجه نظامی تعدادی از کشور‌ها در معرض تهدید قرار دارد و تلاش‌های آمریکا برای نقض پیمان دفاع موشکی و پیمان نیو استارت از نمونه‌های نگران کننده است. پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد در مرحله‌ای از بلاتکلیفی قرار دارد و ما پیشنهاد تمدید آن را مطرح کرده ایم، اما هنوز پاسخی از واشنگتن دریافت نکرده‌ایم.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد در سال ۱۹۸۷ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق منعقد شد و یکی از اقدامات اساسی در جهت تنش‌زدایی دوران جنگ سرد بود. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد هر دو کشور را ملزم به از بین بردن موشک‌های کروز و بالستیک زمینی با بُرد حدود ۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل می‌کرد. مسکو و واشنگتن بار‌ها یکدیگر را به نقض این پیمان موشکی متهم کرده‌اند.