مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا دوشنبه گفت امیدوار است گفت‌وگوهای سطح کارشناسی با کره شمالی بتواند به آغاز مجدد گفت‌وگوها بر سر خلع سلاح هسته‌ای این کشور منجر شود. 

اخبار بین الملل_ پامپئو که یک روز قبل از آغاز سفرش به منطقه آسیا در «باشگاه اقتصادی واشنگتن» صحبت می‌کرد گفت که هنوز برنامه‌ای برای دیدار «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی وجود ندارد.

پامپئو گفت: «امیدواریم بتوانیم به زودی رایزنی‌هایی در سطح کارشناسی داشته باشیم.» او در پاسخ به سوالی درباره احتمال برگزاری دیدار میان کیم و ترامپ گفت: «هیچ برنامه‌ای در این مورد وجود ندارد. برنامه‌ریزی‌ای در این باره انجام نشده است.»

پیش از این منابع خبری گزارش داده بودند پامپئو و وزیر خارجه کره شمالی احتمالاً در بانکوک دیدار خواهند کرد. 

این دیدار در شرایطی انجام می‌شود که ستاد مشترک ارتش کره جنوبی پنچشنبه هفته گذشته اعلام کرد کره شمالی پنجشنبه اقدام به آزمایش دو موشک بالیستیک کرده است.

اواخر تیرماه، کره شمالی اعلام کرد که احتمال دارد به دلیل رزمایش‌های ماه آینده واشنگتن-سئول، حتی در خصوص آزمایش اتمی خود نیز که بنا به دلایلی کاهش پیدا کرده بود، تجدیدنظر کند.

با اینحال، مقامات کره جنوبی و آمریکا بدون توجه به این هشدارها از احتمال برگزاری رزمایش خود در ماه آینده خبر دادند و ادعا کردند که این رزمایش بر مذاکرات آتی با کره شمالی تأثیری نخواهد گذاشت.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سه دیدار «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در سنگاپور (۲۲ خرداد ۱۳۹۷)، ویتنام (۹ اسفند ۱۳۹۷) و منطقه غیرنظامی دو کره (۹ تیر ۱۳۹۸) نتوانسته اختلافات پیونگ یانگ و واشنگتن برای پیش بردن مذاکرات خلع سلاح اتمی کره شمالی را رفع کند.

آمریکا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از زمان اولین آزمایش اتمی کره شمالی در سال ۲۰۰۶ میلادی، چندین دور تحریم علیه کره شمالی وضع کرده‌اند. 

کره شمالی علی‌رغم این تحریم‌ها بر تقویت توانایی نظامی خود برای مقابله با تهدید حضور نیروهای آمریکایی در منطقه تأکید کرده است. 

کره شمالی می‌گوید تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.