به گزارش افکارنیوز،

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه امروز (سه‌شنبه) در واکنش به تهدیدهای ایالات متحده مبنی بر تنبیه این کشور به دلیل خرید سامانه‌های پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه ، گفت که درپی این موارد روابط آنکارا با واشنگتن هنوز مخدوش است.

اخبار بین الملل- چاووش‌اوغلو با بیان اینکه خرید سامانه‌های پدافندی روسی تاثیری روی روابط ترکیه با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی « ناتو » نگذاشته، توضیح داد: «وقتی که به صحبت‌های دبیرکل [ناتو] و حتی اظهارات معاون او درباره اس-400 و دیگر مسائل توجه کنید، [می‌بینید] که ناتو با آن مشکلی ندارد».

وی که برای شرکت در اجساس «آسه‌آن» به «بانکوک» پایتخت تایلند سفر کرده، به شبکه «تی. آر. تی» گفت: «ترکیه به فعالیت‌های ناتو در بسیاری از حوزه‌ها کمک کرده است و ترکیه از نظر کمک‌ها [به ناتو] در جمع پنج عضو برتر قرار دارد. همچنین [مسئله اس-400] هیچ وقت در جلسات شورای وزیران ناتو و دیگر جلسات مطرح نشد».

وزیر خارجه ترکیه همچنین افزود: «این بیشتر یک مشکل دوجانبه بین ترکیه و آمریکا است، نه مسئله‌ای بین ترکیه و ناتو».

فرایند تحویل محموله‌های این سامانه پدافندی روسی به ترکیه از روز جمعه (31 تیر ماه) آغاز شد و این سامانه اکنون در در پایگاه هوایی «مرتد» (با نام پیشین آکینجی) در نزدیکی آنکارا مستقر شده است. 

منابعی در وزارت خارجه آمریکا همچنین پیشتر هشدار داده بودند اگر ترکیه به پیشبرد قرارداد خرید سامانه‌های پدافندی اس-400 ادامه بدهد، از برنامه تولید مشترک جنگنده‌های اف-35 کنار گذاشته شده و مابقی هواپیماهای خریداری شده را نیز تحویل نمی‌گیرد.

دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس-۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به صورت وام به ترکیه تقبل می‌کند.

ترکیه همچنین طی قراردادی به ارزش حدود 11 میلیارد دلار، ۱۰۰ فروند جنگنده اف-۳۵ از شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» خریداری کرده است و بخشی از برنامه تولید این جنگنده‌های مدرن است. این کشور هم‌اکنون مبلغ ۹۰۰ میلیون دلار را به آمریکا پیش پرداخت کرده است و در تاریخ ۱ تیر، دو فروند از این جنگنده‌ها را طی مراسمی نمادین در پایگاه هوایی «فورت وورث» در تگزاس تحویل گرفت.