به گزارش افکارنیوز،

«خالد فیصل» امیر مکه مکرمه در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط با بیان آمادگی تمامی دستگاه‌ها در عربستان برای استقبال از حجاج بیت‌الله الحرام، گفت: اجازه نمی‌دهیم حج به محلی برای بیان شعار‌های سیاسی تبدیل شود.

اخبار بین الملل_ الشرق الاوسط نوشت: از منطقه‌ای میان «جبل النور» (کوهی در حدود سه کیلومتری مکه که غار حرا در آن قرار دارد) و مسجد الحرام، خالد فیصل، امیر مکه و رئیس کمیته مرکزی حج بر ورود حجاج به عربستان به منظور انجام فریضه دینی حج نظارت می‌کند؛ به طوری که تا روز گذشته بیش از یک میلیون حاجی وارد این کشور شده است.

الشرق الاوسط در ادامه به نقل از خالد فیصل نوشت: عربستان از ورود هر حاجی از هر جای دنیا استقبال می‌کند و از پیش از ورودشان تا زمان خروجشان از کشور، تمامی وسایل راحتی حجاج را فراهم کرده است و توجهی به ملیت زوار ندارد.

امیر مکه در ادامه گفت: عربستان هرگز اجازه نخواهد داد این آئین اسلامی و بزرگ تبدیل به جهت‌گیری‌ها و شعار‌های سیاسی شود و ما در این سرزمین مفتخر هستیم وظیفه خود را به بهترین شکل و بدون توجه به هر ملاحظه دیگری انجام دهیم. عربستان به شکلی قاطع با سیاسی کردن حج مخالف است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص شمار حجاج ایران در مراسم حج امسال و اینکه آیا یک اقدام دیپلماتیک برای میزبانی از حجاج ایرانی وجود دارد نیز گفت: تعداد حجاج از جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشور‌ها را تنها عربستان مشخص نمی‌کند؛ بلکه این اقدام با مشارکت کشور‌های اسلامی و طبق ضوابط معینی که از سوی تمامی کشور‌ها وضع و بر آن در نشست همبستگی اسلامی توافق شده است، انجام می‌پذیرد. اما در خصوص بخش دوم سؤال باید گفت استقبال از حجاج از کشور‌های مختلف جهان بطور یکپارچه انجام می‌شود و و طرف‌های ذی ربط از میهمانان خدا با گرمی استقبال می‌کنند.