به گزارش افکارنیوز،

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در دیدار با لئو وارادکار، همتای ایرلندی خود گفت در مرز مشترک دو کشور هیچگونه زیرساخت یا بازرسی فیزیکی قرار نخواهد گرفت.

اخبار بین الملل_ نخست‌وزیر جدید انگلیس در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرلندی خود اعلام کرد دولت او از هر نوع مذاکره با عزم، انرژی و روحیه دوستی استقبال می‌کند.

جانسون در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرد انگلیس هیچگاه بازرسی فیزیکی یا زیرساخت را در مرز ایرلند قرار نخواهد داد. او تاکید کرد ترجیح آشکار انگلیس این است که با انجام توافق از اتحادیه اروپا خارج شود. جانسون گفت بند موسوم به «بک استاپ» ایرلند باید از هر گونه توافق مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حذف شود.

جانسون همچنین تاکید کرد تحت هر شرایطی انگلیس سی و یکم اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. با این حال نخست وزیر ایرلند گفت اتحادیه اروپا بر این دیدگاه تاکید دارد که توافق مربوط به خروج انگلیس از این اتحادیه نمی‌تواند دوباره از سر گرفته شود. نخست‌وزیر جدید انگلیس روز شنبه به اتحادیه اروپا هشدار داد اگر همچنان بر سر ایجاد حصار‌های مرزی با ایرلند اصرار کند، انگلیس با برکسیت سخت یا بدون توافق این اتحادیه را ترک خواهد کرد.

موضوع چگونگی مرز‌های ایرلند شمالی و جنوبی پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا جنجالی‌ترین بخش برکسیت است. هم‌اکنون هیچ حصار مرزی و کنترل گمرکی بین دو کشور ایرلند شمالی و جنوبی (جمهوری ایرلند) وجود ندارد. بزرگترین خواسته جانسون این است که پس از برکسیت وضعیت کنونی بین دو این کشور باقی بماند، اما اتحادیه اروپا خواستار حصار‌های مرزی بین ایرلند شمالی و جنوبی است.

نمایندگان انگلیس در ماه ژانویه طرح خروج این کشور از اتحادیه اروپا را به علت همین بند حصار مرزی با اکثریت آرا رد کردند. ترزا می، نخست‌وزیر پیشین انگلیس و اتحادیه اروپا مدت‌ها برای رسیدن به این توافق مذاکره کرده بودند. اکنون جانسون خواستار مذاکره مجدد و حذف بند مربوط به حصار مرزی در توافق برکسیت است.

سه شنبه گذشته جانسون با شکست دادن رقیب خود جرمی هانت، وزیر امور خارجه سابق انگلیس به عنوان رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر این کشور انتخاب شد.