به گزارش افکارنیوز،

بعد از اینکه مساله تعطیلی قوه مجریه به تبع آن منافع مردم، خدمات،‌ ادارات و موسسات به وضعیت خطرناکی رسید و بعد از اینکه هیچ راه حل و ابتکارعملی درباره حادثه الجبل افاقه نکرد میشل عون ،‌ رئیس‌جمهوری لبنان به موجب جایگاه و اختیاراتش به خصوص بند ۱۲ ماده ۵۳ قانون اساسی با سعد حریری نخست وزیر تماس برقرار کرده و از او خواسته در اسرع وقت ممکن جلسه کابینه را برگزار کند.

اخبار بین الملل- از آنجایی که کابینه قدرتی است که تمام اختلافات و مشکلات سیاسی و امنیتی به آن ارجاع داده می‌شوند نخست وزیر وعده داد ظرف روزهای آینده کابینه تشکیل جلسه دهد.

سعد حریری به رایزنی‌های خود برای بررسی پیامدهای ماجرای تیراندازی در شهرک قبرشمون واقع در منطقه جبل ادامه می‌دهد. میشل عون نیز در تماسی تلفنی با حریری تشکیل فوری جلسات کابینه را خواستار شد.

همچنین نخست وزیر به رایزنی‌های خود با نبیه بری، رئیس پارلمان و دیگر رهبران لبنان جهت رفع اختلافات درباره مساله منطقه جبل و دستیابی به راه‌حل‌های سیاسی برای این مشکل ادامه می‌دهد.

اما حریری در اقدامی که نشان داد جلسه کابینه به این زودی‌ تشکیل نمی‌شود، برای گذران تعطیلات آخر هفته و نیز جشن سالگرد ازدواج به همراه خانواده به اروپا سفر کرد.

یک منبع دولتی آگاه به سایت مستقبل وب گفت: حریری کاملا از اختیارات خود آگاه است و آنها را به شکل کامل برعهده گرفته است. او پیش از این پیام‌های مستقیم و غیرمستقیمی درباره لزوم تشکیل کابینه و نیز جدا کردن اختلاف‌نظرها درباره فعالیت دولتی و منافع ملی از اختلافات بالا گرفته در منطقه جبل را برای تمامی مسؤولان مربوطه ارسال و تاکید کرده بود، این اختلافات نیازمند آن هستند که از طریق رایزنی‌ها میان رهبران مختلف لبنان راه‌حل‌های سیاسی، امنیتی و قضایی واقعی برای آنها ایجاد شود.

این منبع گفت: پافشاری برخی بر ارتباط دادن فعالیت‌های دولت با مشکل منطقه جبل و اظهارات تنش‌زایی که از چند هفته قبل آغاز شده‌اند و نیز موانع موجود در راه اقدامات عباس ابراهیم، مدیرکل امنیت ملی لبنان مسائلی هستند که موجب شدند حریری با توجه به خطراتی که هر گونه اقدام نیمه تمام در این مرحله حساس به همراه خواهد داشت، به چارچوب منافع ملی پایبند باشد.

این منبع در ادامه گفت: حریری به دنبال حفظ توافق ملی دولت بوده و نمی‌خواهد کابینه را با هیچ گونه اختلاف جدی در پی پیشنهادات احتمالی مواجه کند، همچنین او نمی‌خواهد هیچ گونه اقدامی که موجب وخامت اوضاع در منطقه جبل می‌شود، در پیش گرفته شود.

منبع یاد شده تاکید کرد: نخست وزیر امیدوار است اقدامات سیاسی برای برقراری آشتی ملی و ایجاد شرایط لازم برای امنیت و ثبات سیاسی و تشکیل کابینه در اسرع وقت انجام گیرند و او حتی یک لحظه از این خواسته خود دست نخواهد کشید.

وائل ابوفاعور، وزیر صنعت لبنان در این راستا تاکید کرد: حریری از روابط خوبی برخوردار بوده و یکی از چهره‌های تصمیم‌گیرنده در لبنان است و تشکیل جلسه کابینه مساله‌ای مرتبط با نخست‌وزیر است و کسی نمی‌تواند این اختیار را از او بگیرد. ما منتظر هستیم و از هر گونه تصمیمی که نخست وزیر در این خصوص بگیرد، حمایت می‌کنیم.

برخی منابع به نقل از عباس ابراهیم تاکید کردند: وضعیت به همان شکل ادامه داشته و هیچ گونه پیشرفت جدیدی حاصل نشده و یا طرح جدیدی برای دستیابی به راه‌حلی برای بحران شهرک قبرشمون اتخاذ نشده و تنها طرح‌هایی از سوی برخی طرف‌ها پیشنهاد شده‌اند که شاکله اصلی آنها نظامی است.

بلال عبدالله، یکی از نمایندگان پارلمان لبنان و عضو فراکسیون دموکرات نیز اظهار کرد: درخواست برای تشکیل شورایی عادلانه موجب تعطیلی نشست‌های کابینه شد، اگر هدف آنها تعطیلی کابینه و توقف چرخ اصلاحات از حرکت و نیز فعالیت‌های دولت هستند، بر سر خواسته خود بمانند، اگر خواسته آنها رای‌گیری در کابینه درباره توسعه نقش ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی‌خواه است، به ما اطلاع دهند چراکه احتمال دارد ما از دولت انصراف دهیم و همچنین اگر خواسته آنها ادامه فعالیت دولت وفاق ملی جهت عبور از این مرحله دشوار است، باز هم به ما اطلاع دهند.

بلال عبدالله تاکید کرد: مطلوب آن است دستگاه قضایی نظر خود را درباره ماجرای روستای قبرشمون ارائه دهد اما اگر هدف ضربه‌زدن به حزب جنبلاط است، به ما اطلاع دهید. اگر دادگاه نظامی به حال خود رها شده و این دادگاه به فعالیت‌های خود ادامه دهد، همان گونه که به نظر می‌رسد، دخالت‌هایی در آن صورت می‌گیرد و ما می‌توانیم به نتایج نهایی برسیم.

همچنین منابع وزارتی در گفت‌وگو با النشره گفتند، سعد حریری از تماس تلفنی میشل عون و درخواستش برای تشکیل جلسه کابینه ناراحت نشده زیرا این حق رئیس‌جمهوری طبق قانون اساسی است اما آنچه او را ناراحت کرده نحوه درز یافتن خبر به رسانه‌ها درباره این تماس است زیراکه این خبر از سوی دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری که معمولا اتفاق می‌افتد، به دست رسانه‌ها نرسیده است.