به گزارش افکارنیوز،

آمریکا و متحدان این کشور همچنان بدون توجه به درخواست‌های وزارت دفاع روسیه، با نقض حریم هوایی این کشور به پروازهای جاسوسی مبادرت می‌نمایند.

اخبار بین الملل_ به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از وبگاه ثبت داده‌های پروازی «پلین ریدار»، به تازگی یک فروند هواپیمای تجسسی دور برد نیروی دریایی آمریکا از نوع «لاکهید ای پی 3 اوریون» نزدیک ساحل «کریمه» پرواز کرد. این هواپیما با شماره پروازی 156511 از «خلیج سودا» در جزیره یونانی «کرت» بلند شد و ساعت   11:15 به وقت محلی پرواز شناسایی خود را در امتداد ساحل کریمه آغاز کرد.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه به تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک فروند هواپیمای «پی-8» نیروی دریایی آمریکا  توسط دو فروند جنگنده «سوخو-27» رهگیری شد.

به نوشته اسپوتنیک، جنگنده‌های روسی مطابق قوانین بین‌المللی در فاصله ایمنی از این هواپیما قرار گرفته و بلافاصله آن را مجبور به دور شدن از حریم هوایی روسیه کردند. بر این اساس، جنگنده‌های سوخو-27 بعد از پایان ماموریت به پایگاه هوایی خود بازگشتند.

در ماه‌های گذشته، پرواز پهپادها و هواپیماهای تجسسی نزدیک مرزهای روسیه افزایش یافته است. برخی قبلاً بر فراز دریای سیاه  و برخی دیگر نزدیک «کالینینگراد» در غرب روسیه شناسایی شدند.

اطلاعات وزارت دفاع روسیه حاکی از آن است که در هفته گذشته 39 فروند هواپیمای خارجی نزدیک مرزهای کشور مشاهده شدند به طوری‌که باعث شد جنگنده‌های روسی برای جلوگیری از نقض قلمروی هوایی کشور، 12 بار پرواز کنند.

به نوشته اسپوتنیک، با وجود تماس‌های متعدد از سوی روسیه ، پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) از متوقف کردن عملیات شناسایی نزدیک قلمروی روسیه خودداری کرده است.

برخی کارشناسان معتقدند نیروی دریایی آمریکا سعی دارد با استفاده از هواپیماهای جاسوسی دوربرد، عملیات شنود الکترونیک علیه روسیه انجام دهد.