به گزارش افکارنیوز،

دیدار «دیمیتری مدودوف» نخست‌وزیر روسیه از جزایر تحت مناقشه با ژاپن، خشم این کشور را برانگیخت.

اخبار بین الملل_ به نوشته خبرگزاری «یو ای وایر»، وزارت امور خارجه ژاپن روز شنبه در واکنش به سفر مدودوف به جزایر «کوریل»، بیانیه صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: «با گذشت ۷۰ سال از اتمام جنگ [جهانی دوم]، مناقشات مرزی با اتحاد جماهیر شوروی و روسیه حل نشده است. در چنین شرایطی، دیدار نخست‌وزیر روسیه به قلمروهای شمالی [ژاپن] توسط ژاپن محکوم می‌شود و در روابط بین دو کشور جایی ندارد».

دستگاه دیپلماسی ژاپن تأکید کرد چنین سفرهایی «با موضع ژاپن هم‌خوانی ندارد» و «به احساسات مردم ژاپن صدمه می‌زند».

سفارت روسیه در توکیو با اعلام دریافت نامه‌ای از سوی دولت ژاپن بیان داشت:‌ «نظر طرف ژاپنی را دریافت کردیم که توسط ما رد شد. طرف ژاپنی اعتراض نکرد بلکه این [نامه] بیان ناخرسندی آن‌ها بود».

مدودوف روز جمعه پس از شرکت در نشستی درباره توسعه اجتماعی و اقتصادی در خاور دور به جزایر کوریل سفر کرد.

ماه گذشته «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه پس از دیدار با «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن گفت که دو کشور درباره پیمان صلح گفت‌وگو کرده‌اند، اما این گفت‌وگوها که ظاهراً بی‌نتیجه بوده قرار است همچنان ادامه داشته باشد.

 جزایر کوریل که در ژاپن با عنوان قلمروی شمالی نامیده می‌شود، در پایان جنگ جهانی دوم توسط نیروهای شوروی سابق تصرف شدند. هر دو کشور مدعی مالکیت بر این جزایر هستند و ژاپن به دنبال بازگرداندن آن به قلمروی خود است. اختلافات میان ژاپن و روسیه بر سر این منطقه از زمان پایان جنگ جهانی دوم تا کنون ادامه داشته و لاینحل باقی مانده است.