به گزارش افکارنیوز،

اعضای شورای نظامی سودان و نمایندگان ائتلاف اصلی مخالفان امروز یکشنبه پیش‌نویس قانون اساسی این کشور را امضا کردند. این توافق می‌تواند راه برای تشکیل دولت انتقالی هموار کند.

اخبار بین الملل_ رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که بیانیه قانون اساسی سودان ۲۶ مرداد اعلام می‌شود و  ۲۷ مرداد نیز تشکیل شورای حاکمیتی اعلام خواهد شد که قرار است کشور را به مدت سه سال تا برگزاری انتخابات اداره کند. ۲۹ مرداد نخست‌وزیر جدید و ۶ شهریور نیز اعضای کابینه جدید معرفی خواهد شد.

«عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان، ۲۲ فروردین در پی گسترش اعتراضات مردمی به نابسامانی اوضاع اقتصادی، با دخالت ارتش برکنار شد و پس از آن شورای نظامی سودان قدرت را به دست گرفت که تا به امروز در برابر خواسته معترضان برای انتقال قدرت به دولت مدنی مخالفت کرده است. 

 نیرو‌های پلیس سودان طی هفته‌های اخیر به محل تجمع و اسکان معترضان در نزدیکی اداره کل نیرو‌های مسلح این کشور حمله کردند و با خشونت تمام، اعتراض‌های مردم را سرکوب می‌کنند. بنا بر آخرین گزارش‌ها، دست‌کم ۱۱۵ نفر در اثر خشونت‌های پلیس و نیروهای امنیتی شورای نظامی حاکم کشته شدند.

به گفته بسیاری از تحلیل‌گران و ناظران، تصمیم شورای نظامی به سرکوب خشن معترضان، با سفر اخیر مقامات ارشد این شورای نظامی به کشورهای عربستان، امارات و مصر و دیدار با مقامات این کشورها در ارتباط است.