به گزارش افکارنیوز،

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در واکنش به اقدام آمریکا در خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد موسوم به (INF) گفت: خروج آمریکا از این پیمان موشکی ممکن است به رقابتی تسلیحاتی مبدل شود که مهار آن دشوار خواهد بود.

اخبار بین الملل-  وی همچنین گفت: باید مذاکرات با آمریکا به شکل فوری به منظور تأمین امنیت راهبردی و ثبات از سر گرفته شود.رئیس جمهور روسیه در ادامه تصریح کرد: مسکو به محض آنکه اطمینان یابد واشنگتن توسعه این چنین موشک‌هایی را آغاز و شروع به ساخت آن‌ها کرده، مجبور خواهد شد موشک‌های کوتاه برد و میان برد را با تمام ظرفیت توسعه دهد.

آمریکا در تاریخ ۲ اوت [جمعه ۱۱ مرداد] رسما از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بُرد خارج شد. پس از این تصمیم، مسکو نیز پایان اجرای این پیمان را اعلام کرد.

سخنان پوتین امروز دوشنبه در قالب بیانیه‌ای از سوی ریاست جمهوری این کشور و در واکنش به خروج آمریکا از پیمان منع موشکی میان برد و کوتاه برد صادر شد.

پوتین در این بیانیه گفت: با خروج یکی از امضاکنندگان این پیمان، اجرای آن بصورت خودکار متوقف می‌شود؛ بطوری که این توافقنامه از دوم اوت ۲۰۱۹ به پایان رسیده و بدین ترتیب این پیمان از سوی همکاران آمریکایی ما به آرشیو سپرده شد تا در تاریخ ماندگار شود.

پوتین همچنین از خروج یکجانبه آمریکا از پیمان موشک‌های میان برد و کوتاه برد که یکی از ستون‌های اصلی در زمینه نظارت بر گسترش تسلیحاتی در جهان قلمداد می‌شد، با دلایل ساختگی ابراز تاسف کرد.