به گزارش افکارنیوز،

کره شمالی روز سه شنبه آمریکا را به دامن زدن به تنش‌های نظامی از طریق برپایی رزمایش مشترک با کره جنوبی متهم و اعلام کرد پیونگ یانگ اقداماتی برای دفاع از خود انجام خواهد داد.

اخبار بین الملل_ جو یونگ چول, دیپلمات کره شمالی در ژنو در کنفرانسی درباره خلع سلاح که تحت حمایت سازمان ملل برگزار می‌شود، اعلام کرد پیونگ یانگ مجبور خواهد بود "در اقدامات اساسی که در حال حاضر اتخاذ کرده است، تجدید نظر" کند.

او به تازه‌ترین اقدام کره شمالی در روز سه شنبه در شلیک موشک به داخل آب‌های نزدیکی سواحل شرقی خود برای چهارمین بار ظرف کمتر از دو هفته اشاره‌ای نکرد.

جو در این کنفرانس اعلام کرد: "به رغم این که مقامات آمریکا و کره جنوبی برای توجیه این مانور نظامی از هر حقه‌ای استفاده می‌کنند، ولی به هیچ وجه نه می‌توانند ماهیت تجاوزکارانه آن (رزمایش) را پنهان کنند نه می‌توانند روی آن سرپوش بگذارند".

او افزود: "جدی‌تر آن است که آمریکا با استقرار مقادیر زیادی از تازه‌ترین تجهیزات نظامی تهاجمی در کره جنوبی بدون توجه به تعهد خود برای تعلیق مانور‌های نظامی مشترک که در سطح اجلاس ارائه شد، به تنش نظامی دامن می‌زند که در تخاصم با کره شمالی است".

او خاطرنشان کرد این مسئله باعث شد کره شمالی "ابزار فیزیکی قدرتمندی را که برای دفاع ملی ما ضروری است، بسازد، آزمایش کند و به کار ببرد".

رابرت وود, نماینده آمریکا در امور خلع سلاح نیز در سخنانی در این کنفرانس در واکنش به این اظهارات اعلام کرد: "بگذارید من خیلی روشن بگویم که آمریکا به فشار نظامی دامن نمی‌زند".

او گفت همان طور که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پارسال در نخستین نشست خود در سنگاپور توافق کردند، واشنگتن به خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ متعهد است.