به گزارش افکارنیوز،

ژیو سی و سیبی لی، دو طراح چینی، برندگان مسابقه مردمی طراحی کلیسای نوتردام معرفی شدند.

اخبار بین الملل_ از میان ۲۶۶ شرکت‌کننده از ۵۶ کشور جهان در این مسابقه که ۳۰ هزار نفر از مردم برنده آن را انتخاب می‌کردند این دو طراح چینی موفق شدند جایزه را از آن خود کنند. طرح چینی‌ها با نام «ضربان قلب پاریس» از سه بخش تشکیل شده است: یک سقف کرسیتالی به عنوان آینه‌ای که بافت تاریخی شهر را منعکس کند، نوک مخروط به عنوان گنجینه زماندار برای مرور تاریخ و مخروط اصلی به عنوان شهرفرنگ برای انعکاس چشم‌انداز شهر.

این طرح در کتابی با نام «چشم‌انداز نوتردام» که تمامی ۲۲۶ طرح شرکت کننده در مسابقه در آن چاپ خواهد شد به نمایش گذاشته می‌شود. این مسابقه با هدف ایجاد یک نمای جدید از آینده این کلیسای جامع پس از روی دادن آتش‌سوزی مهیب در آن در ۱۵ آوریل سال جاری میلادی که سبب تخریب برج آن شده بود برگزار گشت.

این مسابقه را «گو آرشیتکت»، یک انتشارات مستقل آمریکایی که ارتباطی با دولت فرانسه، کلیسای کاتولیک و یا کلیسای جامع ندارد، برای طراحی دوباره کلیسای نوتردام اعلام و جایزه چند هزار دلاری برای آن تعیین کرده بود.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، نیز از عزم خود برای بازسازی ۵ ساله این کلیسای نمادین خبر داده است و سازمان‌های بین‌المللی و شرکت‌های بزرگ پیشنهاد سرمایه‌گذاری و کمک برای بازسازی نوتردام را مطرح کرده‌اند.