به گزارش افکارنیوز،

یک روز پس از امضای توافقنامه میان ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، یک مقام کرد گفت که نتایج گفت‌و‌گوهای میان دو کشور هنوز واضح نیست؛ اما وقوع هر جنگی «یک فاجعه بزرگ» خواهد بود.

اخبار بین الملل_ «بدران جیا کرد» مشاور منطقه خودمختاری کردهای سوریه، به خبرگزاری رویترز گفت که در صورت هرگونه حمله، تمامی نیروهای حاضر در مرز با ترکیه درگیر خواهند شد و بنابراین نمی‌توان دیگر هسته‌های خاموش تروریست‌ها را تعقیب یا از زندانیان داعش مراقبت کرد.

او تأکید کرد که کردهای سوریه راه‌حل سیاسی و گفت‌و‌گو را گزینه استراتژیک می‌دانند اما اگر تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی موفق نباشد، آن‌ زمان با یک درگیری شدید و فراگیر مواجه خواهیم شد.

«جیا کرد» همچنین گفت که مسئولان کرد تمام تلاش خود را برای ممانعت از بروز درگیری در خلال گفت و‌گوهایشان با کشورهای خارجی به کار می‌گیرند. او با انتقاد از کشورهای اروپایی و روسیه گفت که مواضع آنها کمکی به راه‌حل سیاسی و ایجاد ثبات در سوریه نمی‌کند.

این شخصیت سیاسی کرد، در ادامه گفت که پیش بینی نمی‌کند آمریکا و دیگر همپیمانان، کردها را تنها بگذارند. به اعتقاد وی تهدید تروریست‌های داعش همچنان پابرجاست و باید آن را جدی گرفت.

این سخنان در حالی است که «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز گفت که آنکارا اجازه نخواهد توافق اخیر با آمریکا به سرنوشت توافق‌های پیشین دچار شود و تمامی منطقه امن باید از گروههای مسلح کرد پاکسازی شود.

وزارت دفاع ترکیه روز چهارشنبه (دیروز) در بیانیه‌ای اعلام کرد که با آمریکا بر سر تشکیل یک مرکز مشترک عملیات در ترکیه به منظور هماهنگی امور مربوط ایجاد منطقه امن و اداره آن توافق کرده‌‌اند .

رسانه‌های ترکیه قبلاً گزارش داده‌ بودند آنکارا خواستار ایجاد یک منطقه امن ۳۲ کیلومتری در شمال سوریه است و اصرار دارد که «یگان‌های مدافع خلق» (YPG) از این مناطق پاکسازی شوند.