به گزارش افکارنیوز،

عامل تیراندازی اخیر در شهر «ال‌پاسو» تگزاس را -یک سفیدبرترانگار 21 ساله که با تیراندازی در فروشگاهی 20 نفر را به قتل رساند- نمی‌توان به سادگی آن‌طور که دونالد ترامپ مسئله را صورت‌بند کهی کرد یک فرد نابهنجار یا بیمار روانی در نظر گرفت.

اخبار بین الملل_ عواملی مانند آمارهای مربوط به خشونت‌های اخیر گروه‌های نژادپرست موسوم به «سفیدبرترانگارها»، تاریخچه فعالیت این گروه‌ها در آمریکا و حتی انتخاب شدن یکی از این افراد همین جریان به ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2016، همگی گزاره‌هایی هستند که «پاتریک کروسیس» 21 ساله را در امتداد تاریخچه بسیار طولانی از خشونت‌ توسط نژادپرستان آمریکا و سفیدپوست‌ها قرار می‌دهند.

در سال‌های بعد از جنگ داخلی آمریکا، گروه‌هایی مانند «کوکلاکس‌کلان‌‌ها» و سایر گروه‌های معتقد به برتری نژادی سفید‌پوست‌ها موجی از کشتارها را با هدف ایجاد ارعاب در میان برده‌های تازه‌آزادشده سیاه‌پوست و بازگرداندن آمریکا به نظم پیش از دوران جنگ آغاز کردند. حوالی همان دوره، افزایش مهاجرت از آسیای شرقی و مکزیک در اواخر قرن‌های نوزدهم و اوایل بیستم به ایجاد پدیده‌هایی مانند زجرکش کردن مهاجران مکزیکی و شکنجه‌های گسترده گروه‌های غیرسفیدپوست در لس‌آنجلس در سال‌ 1871 و ال‌پاسو در سال 1916 منجر شد.

در مقاطع مختلف قرن بیستم، ادامه مهاجرت‌ اقلیت‌های قومی و مذهبی به آمریکا واکنش‌های خشونت‌آمیز گروه‌های سفیدبرترانگار را در پی داشت که تلاش می‌کردند جنبش‌های حامی حقوق سیاه‌پوستان را سرکوب کنند. این گروه از نژادپرست‌ها در سال 1963 «مادگار ایورس»، رهبر جنبش ملی حامیان حقوق رنگین‌پوستان را اعدام کرده و در یک بمب‌گذاری تروریستی چهار دختر سیاه‌پوست را در کلیسایی در شهر «بیرمنگام» در ایالت «آلاباما» به قتل رساندند.

حمله سال 1394 (2015 میلادی) به کلیسایی در «چارلستون»، حمله مرگبار نژادپرستان سفیدپوست با خودرو به جمعیت تجمع‌کنندگان سیاه‌پوست در سال 1396 (2017 میلادی)، تیراندازی سال 1397 (2018) در شهر پیتسبورگ، تیراندازی اخیر در ال‌پاسو با آنکه در دوران جدید اتفاق افتاده‌اند، ضمیمه تاریخی همان تفکرات نژادپرستانه قدیمی هستند.

با آنکه در قوانین داخلی آمریکا تلاش می شود این نوع جنایت‌های گروه‌های نژادپرست ذیل عنوان  «تروریسم» قرار نگیرند، شباهت‌های میان آنها چه از لحاظ فرم جنایت‌‌ها و چه از لحاظ تفکراتی که آنها را هدایت می‌کنند، موضوعی نیست که قابل انکار باشد.

 نوع و میزان شباهت های تفکرات این دو گروه به نوعی است که تروریسم گروه های تکفیری مانند داعش و تروریسم گروه های سفیدپوست را از یک نوع و در یک رده قرار می دهد. اگر نقش آمریکا در ایجاد گروه های تکفیری مانند داعش که سال 2013 روزنامه گاردین آن را افشا کرد در نظر بگیریم، می توان گفت که چنین شباهت هایی تصادفی نیستند و تروریسم سیاه داعش به واقع بازتولید همان تروریسم گروه‌های نژادپرست آمریکایی است و از آن سرچشمه گرفته است.

هم تروریسم سفید آمریکا و هم تروریسم داعش هر دو برای جذب نیرو اینطور تبلیغ می کنند که قرار است یک جنگ تمدنی میان باورهای آنها و مخالفان آنها دربگیرد و خشونتی که آنها مرتکب می شوند در واقع به فرارسیدن آن جنگ نهایی کمک می کنند.

از نظر طرفداران برتری نژادی سفیدپوستان، دنیا در حال حرکت به سمت جنگی نهایی میان سفیدپوست‌ها و غیرسفیدپوست‌ها است. رمان «اردوگاه قدیسان» که در سال 1973 توسط نویسنده فرانسوی «ژان راسپای» به رشته تحریر درآمد مرام‌نامه بسیاری از راست‌گرایان نژادپرست تبدیل شده است. راسپای در آن کتاب روایتی از چنین جنگی ارایه کرده و تلاش می کند درباره نابودی سفیدپوستان به دست مهاجرانی از منطقه غرب آسیا هشدار دهد.

دو گروه از روش‌های مشابهی برای تبلیغ ایده‌های افراطی خود و جذب نیروهای جدید استفاده می‌کنند: از طریق گردهمایی در گوشه‌های تاریک اینترنت و تبلیغ ایده‌های افراطی خود. یکی از این وب‌سایت‌هایی که راست‌گرایان افراطی، از جمله عامل تیراندازی ال‌پاسو در آن مشغول تبلیغ تفکرات نژادپرستانه خود هستند « 8chan» است.

این وب‌سایت که در سال 2013 پایه‌گذاری شده و میزبان آن در فیلیپین است به یک سایت زیرزمینی برای ترویج ایده‌های ضدمسلمان‌ها، حمایت از نئونازیسم و محتواهای دیگری در حمایت از ایده‌های راست‌گرایان افراطی تبدیل شده است.

روش هر دو گروه برای تحریک هواداران به ارتکاب خشونت بر روشی موسوم به گرگ تنها استوار است. گرگ تنها روشی است که در آن یک فرد به تنهایی، بدون گرفتن فرمان از یک واحد سازمانی و بدون آنکه منتظر کمک از سمت فرد دیگری باشد خودش اقدام به حمله می‌کند.

گروه های تروریستی تکفیری و برتری پنداران سفیدپوست با توجه به اهمیت محوری که برای خشونت در ماندگاری مکتب خودشان قایل هستند از هوادارن خودشان می خواهند که برای جلب توجه دیگران به تفکرات آنها در هرجا می‌توانند به تنهایی دست به حملات بزنند.

بسیاری از حملات داعش با همین روش گرگ تنها انجام می شوند. این روش برای ترویج ایده‌های برتری‌طلبان سفیدپوست هم نقش محوری دارد. این گروه‌ها از اوان شکل‌گیری و در دوران معاصر در سایت‌های مانند 8chan خشونت‌گرایان هوادار خودشان را به عنوان قهرمان ستوده و از دیگران هم می خواهند حملات مشابهی انجام دهند.