به گزارش افکارنیوز،

سفارت فرانسه در لندن، طی انتشار بیانیه‌ای مشترک، از اعلام آتش‌بس در لیبی استقبال کرد و از طرفین خواست بر حفظ آن پایبند باشند.

اخبار بین الملل_ در این بیانیه‌ آمده است: «دولت‌های فرانسه، ایتالیا،امارات عربی متحده، انگلیس و آمریکا از اعلام آتش‌بس در لیبی به مناسبت عید قربان در پاسخ به درخواست نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل و حمایت شورای امنیت، استقبال کرده و تمام طرف‌ها را به توقف خصومت در کل لیبی دعوت می‌کنند».

همچنین گزارش شده که کشورهای نام برده خواهان لزوم تبعیت تمام کشورهای عضو سازمان ملل از قوانین بین‌المللی هستند تا به تحریم‌‌های تسلیحاتی مندرج در تمام قطعنامه‌های شورای امنیت پایبند باشند.

این بیانیه‌ می‌افزاید کشورهای امضا کننده این بیانیه «بر تعهد قاطع خود بر یافتن راه‌حلی سریع و مسالمت‌آمیز در قبال بحران لیبی پایبند هستند. ما تأکید می‌کنیم که نباید گزینه نظامی در لیبی اتخاذ شود و از تمام طرف‌ها می‌خواهیم از شهروندان محافظت کنند، از منابع نفتی لیبی مراقبت کنند و از زیرساخت‌های آن حفاظت کنند».

همچنین این بیانیه، حمله روز گذشته به کارکنان سازمان ملل در شهر «بنغازی» لیبی را محکوم کرد.

روز شنبه در انفجار خودرو بمب‌گذاری شده در این شهر، واقع در شرق لیبی، سه کارمند سازمان ملل کشته شدند.

علی‌رغم  آن‌که دولت وفاق ملی به ریاست «فائز السراج» و نیروهای «خلیفه حفتر» روز شنبه با پیشنهاد سازمان ملل مبنی بر برقراری آتش‌بس در ایام تعطیلات عید سعید قربان موافقت کردند، روز گذشته درگیری با سلاح سنگین در جنوب طرابلس پایتخت لیبی، همزمان با شنیده شدن صدای تکبیرهای نماز عید قربان ادامه داشت.

برخی کشورهای امضا کننده این بیانیه، خودشان از تأمین‌کنندگان اصلی تسلیحات هر دو طرف درگیر در لیبی هستند.