مقامات روسی اعلام کردند که ۱۵ هزار ترویست در سوریه فعالیت می کنند. مقامات روسی درست زمانی این خبر را به العربیه دادند که نماینده روسیه در حال سخنرانی در سازمان ملل بود.
شاید اعلام رسمی تعداد نیروهایی که از کشورهای دیگر به هر بهانه ای برای انجام کارهای تروریستی وارد سوریه شده اند، از نظر دولت هایشان جالب نباشد اما روسیه این کار را کرد. مقامات روسی اعلام کردند که ۱۵ هزار ترویست در سوریه فعالیت می کنند.

مقامات روسی درست زمانی این خبر را به العربیه دادند که نماینده روسیه در حال سخنرانی در سازمان ملل بود. " ویتالی چورکین " نماینده سوریه در سازمان ملل متحد با اشاره به اقدامات تروریستی القاعده در سوریه از جامعه جهانی خواست که در قبال مبارزه با تروریسم مسئولیت پذیر باشد. وی خظاب به اعضای شورای امنیت گفت مدارک و اسناد موجود حاکی از آن است که القاعده در سوریه نفوذ دارد.

چورکین با اعلام این خبر افزود: بی توجهی جامعه بین الملل به قاچاق سلاح و نفوذ افراد مسلح به سوریه منجر به از بین رفتن امنیت و ثبات خاورمیانه خواهد شد.
در همین راستا " الکساندر زاسبکین " سفیر روسیه در لبنان نیز اظهار داشت هدف از تجهیز مخالفان سوریه به انواع سلاحها، در شرایط فعلی برهم زدن اوضاع سوریه و پیشبرد آن به سوی هرج و مرج و ناامنی است.
این در حالی است که عبدالله گل با همان نگاه قبلی ترکیه به سوریه پس از دیدار با منصف المرزوقی در یک کنفرانس خبری مشترک با وی در تونس، پایان خشونت ها در سوریه را خواستار شد. گل و مرزوقی مخالفت خود را با هر دخالت خارجی در سوریه اعلام کردند، رئیس جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: آنکارا با هر گونه دخالت خارجی در سوریه مخالف است، چرا که این دخالت باعثسوء استفاده و بهره برداری برخی طرفها می شود.

منصف المرزوقی نیز بر تمایل تونس بر مشارکت کشورش در چارچوب نیروهای عربی حافظ صلح در سوریه تاکید کرد و درباره به هر گونه دخالت نظامی در این کشور هشدار داد.
از سوی دیگر در حالی که ارتش سوریه برخی مناطق را پاکسازی کرده است، گروه‌های مسلح در سوریه درخواست نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب را مبنی بر پایان خشونت و یافتن راه حلی سیاسی برای ناآرامی‌های این کشور، رد کرده‌اند.

امتناع گروه‌های مسلح یک روز پس از آن اعلام شد که کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل خواستار پایان چندین ماه ناآرامی در سوریه و پیدا کردن راه حلی صلح آمیز برای اجرای اصلاحات سیاسی در این کشور شده بود.

دبیر کل پیشین سازمان ملل درباره هر گونه اقدام نظامی در سوریه هشدار داد و گفت هر گونه پیش بینی غلط درباره سوریه می‌تواند عواقب وخیمی برای منطقه به دنبال داشته باشد. وی گفت: " نباید تاثیرات وخیم احتمالی از هرگونه پیش بینی غلط درباره سوریه را فراموش کرد. "

امریکا، انگلیس، فرانسه و برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی، قطر و ترکیه در ماه‌های اخیر از اقدام نظامی علیه دولت سوریه حمایت کرده‌اند.
منبع: شفاف