به گزارش افکارنیوز،

کرملین روز چهارشنبه از تدابیر جدید در روسیه به منظور جلوگیری از جاسوسی‌های علمی از دانشمندان این کشور دفاع کرد و گفت که  جاسوس‌های کشورهای خارجی به صورت دائمی دانشمندان روسیه را زیر نظر دارند. 

اخبار بین الملل_ «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی در خصوص صدور حکمی جدید از سوی وزارت علوم روسیه گفت: «البته ما باید هوشیار باشیم، چون سرویس‌های جاسوسی کشورهای خارجی آماده‌باش هستند.»

وی ادامه داد: «چیزی به نام جاسوسی‌های علمی و صنعتی وجود دارند. این اتفاق ظرف ۲۴ ساعت در تمام روزهای هفته اتفاق می‌افتد و دانشمندان ما به خصوص دانشمندان جوان ما را هدف قرار می‌دهند.»

وزرات  علوم روسیه در حکمی اخیراً از پژوهشگران این کشور خواسته از دیدار با همکاران خارجی خودشان به صورت تک به تک دیدار کنند. این سند همچنین محدودیت‌هایی برای استفاده اتباع خارجی از رایانه، گوشی تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی  هنگام بازدید از موسسات روسی در نظر گرفته است. 

برخی از دانشمندان از این حکم انتقاد کرده و آن را یادآور قوانین دوران شوروی سابق دانسته‌اند. 

پیش از این رسانه‌های بین‌المللی گزارش‌هایی درباره تلاش‌های دستگاه‌های کشورهای غربی برای جاسوسی علمی از دیگر کشورها منتشر کرده‌اند. به عنوان مثال، وب‌سایت تحقیقی-خبری «پروپابلیکا» دو سال پیش از یکی از روش‌های سیا برای جاسوسی علمی از دیگر کشورها پرده برداشت. این گزارش فاش کرد سیا قصد داشته از طریق برگزاری همایش‌های جعلی دانشمندان کشورهای دیگر از جمله ایران را جذب کرده و از آنها جاسوسی کند.