به گزارش افکارنیوز،

 "سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه اعلام کرد این کشور تا زمانی که آمریکا پس از خارج شدن از پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط، موشک‌های جدید خود را در خاک اروپا یا آسیا استقرار نداده باشد، پاسخ متقابلی به این مسئله نخواهد داد.

اخبار بین الملل- شایگو امروز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «راسیا-24» با اعلام این مسئله، تاکید کرد که مسکو همچنان آماده گفت‌وگو با مقامات واشنگتن است.

وی افزود: «ما هرگز از گفت‌وگو با طرف آمریکایی خودداری نکرده‌ایم به خصوص آنکه ما همواره در طول شش ماه ضرب الاجل تعیین شده از سوی واشنگتن، از ماه فوریه تا دوم آگوست هم این مسئله را اعلام می‌کردیم.»

وزیر دفاع روسیه یادآور شد که هزینه‌های مربوط به تولید موشک‌های منع شده در چارچوب پیمان موشک‌هایدارای برد کوتاه و متوسط، 8 ماه قبل از تصمیم گیری واشنگتن درباره خروج از این توافقنامه، در بودجه نظامی آمریکا اختصاص یافته بود.

شایگو همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به سئوالی درباره پرواز هواپیماهای بمب‌افکن راهبردی «توپولوف-160» که قبل دو تا از آنها همین چند روز در چارچوب مانوری در پایگاه هوایی "آنادیر" در بندر "چوکوتکا" در نزدیکی مرزهای آمریکا به زمین نشسته و پس از دو روز به پایگاه اصلی خود در خاک روسیه بازگشتند، اعلام کرد که برنامه پرواز بمب‌افکن‌های توپولوف-160 روسیه به هیچ وجه تلاش برای اذیت کردن آمریکایی‌ها نبوده و این برنامه پروازهای مانوری عادی این هواپیماها به مناطق مختلف جهان است.

وزیر دفاع روسیه گفت: ما آنچه را که انجام دادیم، از قبل برنامه ریزی شده بود. هواپیماهای راهبردی و دور پرواز ما، طبق یک برنامه منظم پروازهایی را به تمامی نقاط جهان انجام می دهند و آمریکایی‌ها هم از این برنامه آگاه هستند و متوجه این مسئله هستند که این هواپیماها از آغاز سال جاری برنامه‌های پروازی متعددی به مناطق مختلف را انجام می‌دهند و این مسئله یک برنامه کاملا عادی است.

سرگئی شایگو همچنین یادآور شد: «در چارچوب چنین برنامه پروازهایی، در اواخر ماه جولای هم هواپیماهای راهبردی روسیه و چین به صورت مشترک در آسمان آب‌های بین‌المللی دریای ژاپن و دریای چین شرقی به پرواز درآمده و بدین ترتیب دو کشور همسایه که با یکدیگر مشارکت راهبردی دارند، تلاش کردند به همه نشان دهند که تا چه اندازه با یکدیگر همکاری داشته و مایل هستند تا امنیت خود را تامین کنند.»