به گزارش افکارنیوز،

ترکیه در نظر دارد به طور چشمگیری حضور نظامی خود را در قطر افزایش دهد.

اخبار بین الملل_ این روزنامه آلمانی در گزارشی نوشت: عربستان سعودی، امارات و برخی کشورهای عربی حدود ۸۰۰ روز است که قطر را محاصره کرده اند. محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی عامل اصلی در پس این اقدام است.

به نوشته اشپیگل ولیعهد عربستان پایان حصر قطر را به چندین شرط منوط کرده که یکی از آنها تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در این کشور است، که در سال ۲۰۱۶ افتتاح شده است. 

با این حال امیر قطر این درخواست عربستان و متحدانش را رد کرد و در عوض قرار است در پائیز امسال با حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پایگاه نظامی جدید مشترک دیگری را در کشورش افتتاح کند.

این دومین پایگاه نظامی ترکیه در قطر پس از پایگاه طارق بن زیاد در حوالی دوحه است که تحت فرماندهی مشترک دو کشور قرار دارد. پیشتر نیز روزنامه حریت گزارش داد تعداد نیرو‌های نظامی ترکیه در قطر افزایش خواهد یافت. این روزنامه ترک زبان به دلایل امنیتی به تعداد دقیق افزایش نیرو‌های نظامی اشاره نکرد، با این حال یادآور شد شمار افزایش نظامیان قابل توجه خواهد بود. 

پس از آنکه کشور‌های عربی از جمله عربستان و امارات در ژوئن سال ۲۰۱۷، ارتباط خود را با قطر قطع کردند، ترکیه به طرز چشمگیری شمار نیرو‌های نظامی خود در این کشور را افزایش داد. نیرو‌های نظامی ترکیه اولین بار در اکتبر سال ۲۰۱۵ به منظور تقویت روابط دو جانبه در قطر مستقر شدند. این در حالی است که عربستان و دیگر متحدان عرب آن خواستار تعطیلی پایگاه نظامی مشترک قطر با ترکیه بودند.

قطر سابقه همکاری نظامی با کشور‌های خارجی در خاک خود را دارد.