به گزارش افکارنیوز،

«دیمیتری شوگایف» رئیس سرویس همکاری نظامی-فنی فدرال روسیه تصریح کرد که مسکو و آنکارا در حال گفت‌وگو درباره عرضه احتمالی جنگنده‌های « سوخو 35 » یا «سوخو-57» روسیه به ترکیه هستند.

اخبار بین الملل- بنا به گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، این مقام روس در خصوص تمایل زیاد ترکیه برای خرید جنگنده‌های روس گفت که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه علاوه بر تمایل برای خرید جنگنده‌های سوخو، برای خرید جنگنده «میگ 35» روسیه نیز ابراز تمایل کرده است.

طبق این گزارش، شوگایف در مراسم بین‌المللی نمایش هوایی «مکس 2019» که در میدان هوایی «ژوکوفسکی» منطقه «مسکو» برگزار شد، تصریح کرد: «میگ-35، یک هواپیمای بسیار جالب است. به هرحال، رئیس‌جمهور اردوغان روز گذشته بر روی این مدل توقف کرد و چندین سؤال تخصصی در خصوص ویژگی‌های تجهیزات و پرواز آن مطرح کرد».

بنا به گفته رئیس سرویس همکاری نظامی-فنی فدرال روسیه، مسکو چدین درخواست برای خرید این جنگنده پیشرفته دریافت کرده است و تصریح کرد که احتمالاً روسیه به آنکارا در تولید جنگنده نسل پنجم «تی اف-ایکس» کمک خواهد کرد.

روز گذشته، اردوغان به همراه «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در نمایش هوایی «مکس-2019» شرکت کرد و در حالی برای خرید جنگنده‌های روسی ابراز تمایل کرده است که چندی است به دلیل قرارداد ترکیه با روسیه برای خرید سامانه‌های «اس-400» با آمریکا دچار جدال شده است.

مقامات آمریکایی پیش از به ترکیه هشدار داده بودند که اگر سامانه‌های اس-400 را از روسیه تحویل بگیرد، از پروژه جنگنده‌های اف-35 خارج خواهد شد و با تحریم‌های جدید آمریکا روبرو می‌شود.

واشنگتن اعلام کرد که سیستم دفاعی روسیه با ناتو سازگاری ندارد و تهدیدی برای جنگنده‌های آمریکایی «اف-35» است اما با اینحال، طبق گفته «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه، از روز گذشته، انتقال بخش‌هایی از باتری دوم این سیستم را به ترکیه آغاز شده است.

پوتین بعد از دیدار با اردوغان در نشست مکس 2019، تصریح کرد که ترکیه و روسیه در خصوص احتمال حفظ همکاری در بخش صنعت دفاعی از جمله جنگنده نسل پنجم سوخو 35 و سوخو 57 بحث و گفت‌وگو کردند و ادامه داد که آنکارا نه تنها به خرید جنگنده‌های روس بلکه به تولید مشترک محصولات نظامی با روسیه علاقمند است.