به گزارش افکارنیوز،

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان امروز پنج شنبه اعلام کرد برلین از کاهش تنش‌ در منطقه خاورمیانه استقبال می‌کند.

اخبار بین الملل_ وزیر خارجه آلمان گفت کشورش از نشانه‌هایی که حاکی از تمایل آمریکا برای مذاکره در خصوص توافق هسته‌ای ایران، موسوم به برجام، است استقبال می‌کند.

ماس در ادامه تاکید کرد همه کشور‌ها از جمله ایران باید برای پایان دادن به این بن بست تلاش کنند.

این مقام آلمانی پیش از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در هلسینکی فنلاند در جمع خبرنگاران گفت: ما از نتیجه نشست «گروه هفت» در بیاریتز فرانسه از جمله اینکه آمریکا مایل به مذاکره است، استقبال می‌کنیم. همه باید برای کاهش تنش‌ها در منطقه همکاری کنند و ما می‌خواهیم نقش خود را در این باره ایفا کنیم.

ماس در جمع خبرنگاران اعلام کرد: هر چیزی که به تنش زدایی در منطقه کمک کند، مفید خواهد بود. هیچ طرفی خواهان جنگ نیستند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت پارسال به صورت یکجانبه و بدون دلیل خاصی از برجام که مورد تأیید جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل بود، خارج شد و اعلام کرد کارزار فشار حداکثری علیه ایران را به راه خواهد انداخت تا صادرات نفت تهران را به صفر برساند و آن را مجبور کند بار دیگر به میز مذاکره بیاید تا «توافق بهتری» برای آمریکا رقم بخورد.

هم‌اکنون بسیاری از تحلیل‌گران و ناظران سیاسی بر این باورند که ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده و خارج‌شدن از بن‌بست کنونی (حاصل از خروج از برجام) و شکنندگی متحدان خاورمیانه‌ای واشنگتن در برابر قدرت منطقه‌ای ایران نیاز به «عکس یادگاری» با مقامات ایرانی دارد، اما ایران با رد نمایش عوام‌فریبانه تمایل ترامپ برای گفت‌وگو تأکید کرده هرگونه مذاکره و دیدار مشروط به جبران منافع ایران در برجام است.

اتحادیه اروپا با وجود آنکه به وظایف خود طبق برجام عمل نکرده، اما مدعی است تلاش دارد از فروپاشی کامل این توافق جلوگیری کرده و ادعا می‌کند این، بهترین راه برای متوقف کردن ایران از دستیابی به بمب هسته‌ای است.