به گزارش افکارنیوز،

«جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان امروز شنبه تماسی تلفنی از «هایکو ماس» همتای آلمانی دریافت کرد و طرفین در خصوص مسائل لبنان و منطقه رایزنی کردند.  

اخبار بین الملل_ به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، (NNA) ماس در این گفت‌وگو از «تمایل کشورش برای حفظ ثبات لبنان» خبر داد و گفت که تلاش می‌کند وضعیت [منطقه با توجه به تنش میان لبنان و رژیم صهیونیستی] رو به تشدید و وخامت نرود. 

از هفته گذشته که دبیر کل حزب‌الله در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی در سوریه و لبنان، تهدید کرد که پاسخ تل‌آویو را خواهد داد، تماس‌ها با لبنان برای کاستن از شدت پاسخ مقاومت، افزایش یافته است.

ماس به همتای لبنانی گفته است که کشورش تلاش می‌کند با همه طرف‌های ذی‌ربط برای اینکه وضعیت کنونی رو به وخامت نرود، تلاش کند. 

در مقابل، جبران باسیل با بیان اینکه «لبنان با توجه به اوضاع اقتصادی و اجتماعی و منافعش، تحمل هیچ تنشی را ندارد»، گفت که «اسرائیل است که به لبنان تجاوز می‌کند و ۱۵۰ نقض قطعنامه در ماه را به ۲۵۰ رسانده است». 

طبق قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت است که در ۱۱ آگوست ۲۰۰۶ برای پایان دادن به جنگ سی و سه روزه میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله صادر شد، این رژیم نباید حریم لبنان را نقض کند اما روزانه این رژیم با پهپاد یا گاهی با جنگنده، حریم لبنان را نقض کرده است. 

باسیل افزود: تجاوزی که با پهپاد در قلب ضاحیه (جنوب بیروت توسط رژیم صهیونیستی) انجام شد، اقدامی خطرناک است که لبنان آن را نمی‌پذیرد. این اقدام، نوعی نقض حریمی است که اگر مقابل آن کوتاهی شود،  جان و مال مردم را در هر لحظه در معرض خطر قرار می‌دهد.

وزیر خارجه لبنان تصریح کرد: اسرائیل باید به معادله آتش‌بسی بازگردد که از سال ۲۰۰۶ و در سایه قطعنامه ۱۷۰۱ برقرار است زیرا لبنان نمی‌پذیرد و اجازه نخواهد داد که این اسرائیل از این معادله خارج شود. 

یکشنبه سوم شهریور منابع محلی در بیروت پایتخت لبنان، از شنیده شدن صدای انفجار خبر دادند و دقایقی بعد شبکه الجزیره گزارش کرد که شاهدان می‌گویند یک پهپاد پس از سقوط در یکی از خیابان‌های جنوب بیروت، در حال سوختن است. ساعاتی بعد ارتش لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد که پهپادها اسرائیلی است. بعد از این حادثه سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله اعلام کرد که مقاومت پاسخ این اقدام رژیم صهیونیستی را قطعا خواهد داد.

از هفته گذشته تاکنون رژیم صهیونیستی بخصوص در شمال فلسطین اشغالی به حال آماده‌باش در آمده و مرخصی نظامیان خود را در شمال فلسطین اشغالی لغو کرده و به نوعی منتظر پاسخ مقاومت است. 

پیشتر میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز با محکوم کردن این اقدام رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این حادثه «دلیلی تازه بر مقاصد خصمانه اسرائیل و اقدام آن به هدف گرفتن ثبات و صلح در لبنان و منطقه است». همچنین پیش از عون نیز، «سعد الحریری» نخست‌وزیر این کشور نیز حضور دو پهپاد شناسایی رژیم صهیونیستی در آسمان جنوب بیروت را تجاوز آشکار به حاکمیت لبنان و نقض صریح قطعنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل متحد دانسته بود.