به گزارش افکارنیوز،

مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه که زیر نظر وزارت دفاع روسیه فعالیت دارد، امروز (یکشنبه) اعلام کرد که آمریکا با نقض تمامی توافقات و بدون مطلع کردن روسیه و ترکیه، حملات هوایی را به حومه دو منطقه مسکونی در استان ادلب سوریه انجام داده است.

اخبار بین الملل- بر اساس این اطلاعات، از ساعت شش بامداد (به وقت محلی) روز شنبه، 31 آگوست (9 شهریور ماه) به ابتکارعمل روسیه و ترکیه، ارتش سوریه به طور یکجانبه رژیم آتش بسی را در منطقه کاهش تنش ادلب برقرار کرد و همه طرفین درگیری نیز از این مسئله اطلاع پیدا کردند. قرار بود این آتش بس به شهروندان غیرنظامی ساکن این استان اجازه دهد تا از کریدورهای انسانی به وجود آمده استفاده کرده و از آنجا خارج شوند. در همین راستا، طی شبانه‌روز گذشته نیروهای هوا-فضای روسیه و نیروی هوایی سوریه تمامی پروازهای خود در آسمان منطقه ادلب را متوقف کرده بودند.

ولی بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، در ساعت 15 (به وقت محلی) روز یکشنبه، آمریکا حملات هوایی را به نزدیکی دو منطقه مسکونی در استان ادلب وارد کرد که قربانیان زیادی را نیز برجای گذاشته و میزان تخریب زیرساختارها نیز بسیار جدی است. طرف آمریکایی اعلام کرده که اجرای این عملیات هوایی باعث نابودی مرکز هدایت گروه القاعده در خاک سوریه شده که امنیت شهروندان آمریکایی را تهدید می‌کرده است.

طبق اطلاعات مرکز آشتی نیروهای متخاصم در سوریه، ایالات متحده با این اقدام ادامه آتش‌بس در منطقه کاهش تنش را در معرض خطر قرار داده و در برخی جهت‌گیری‌ها نیز این آتش‌بس از هم اکنون شکسته شده است. به رغم تیراندازی برخی گروه‌های مسلح بعد از حمله هوایی آمریکا، نیروهای دولتی سوریه همچنان مهلت قانونی برای توقف اقدامات مسلحانه را رعایت می‌کنند.
وزارت دفاع روسیه تاکید کرده است که چنین اقداماتی از سوی طرف آمریکایی، با توجه به اینکه واشنگتن همواره مسکو و دمشق را به استفاده از حملات هوایی در مناطق غیرنظامی متهم می کند، کاملاً غیرقابل درک است.