به گزارش افکارنیوز،

آمریکا و ده کشور آسیای جنوب شرقی از دوشنبه رزمایش دریایی را به عنوان بخشی از یک تمرین مشترک در «دریای چین جنوبی» و با شرکت هشت کشتی جنگی، چهار فروند هواپیما و بیش از هزار پرسنل آغاز کردند.

اخبار بین الملل_ به نوشتـه «خبرگزاری فرانسه» این نخستین رزمایش دریایی آمریکا با کشورهای عضو «آ‌سه آن» (اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا) است و پنج روز ادامه خواهد داشت. این رزمایش در بحبوحه شدت گرفتن مناقشات آمریکا در منطقه و تنش بین چین و کشورهای آسیای جنوب شرقی بر سر مالکیت دریای چین جنوبی برگزار می‌شود.

بنابر اعلام سفارت آمریکا در بانکوک، این رزمایش با هدایت نیروی دریایی آمریکا و تایلند برگزار می‌شود و 10 عضو آسه‌آن در آن حضور خواهند داشت. کشورهای اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، برونئی، ویتنام، لائوس، میانمار، کامبوج  عضو آ سه آن هستند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، دراین رزمایش عملیات جست‌وجو و تصرف کشتی‌ها تمرین خواهد شد.

 

این در حالی است که نیروی دریایی ارتش چین نیز به تازگی از برگزاری رزمایش جدید در تنگه تایوان خبر داد. به نوشته «خبرگزاری فرانسه» این سومین رزمایش چین طی این ماه و پس از مصوبات اخیر آمریکا مبنی بر فروش تسلیحاتی به ارزش میلیاردها دلار به تایوان، از جمله جنگنده‌های «اف-16» خواهد بود. روزنامه «گلوبال تایمز» از رسانه‌های انگلیسی زبان دولت چین  رزمایش دریایی چین را «تمرینی با مهمات واقعی» خواند.ارتش چین اواخر ماه ژوئن (تیر) دو تمرین بزرگ نظامی نزدیک تنگه تایوان برگزار کرد.

چین در سالهای اخیر با استقرار تجهیزات نظامی در دریای چین جنوبی بر مالکیت خود بر کل این منطقه تاکید کرده است.