به گزارش افکارنیوز،

دارنده این صفحه توئیتری نوشت که به یک سند سری دست یافته که نشان می‌دهد میان دولت سعودی و جیبوتی توافقنامه‌ای برای ساخت این مرکز امضاء است. توافقی که ارزش آن دو میلیارد دلار است و دولت سعودی در چارچوب آن متعهد شده است که در ازای ساخت این مرکز، برای نیروهای مسلح جیبوتی سلاح خریداری کند.

اخبار بین الملل- العهد الجدید همچنین نوشت که ارزش قرارداد در ابتدا ۵۰ میلیون دلار بود و «اسماعیل عمر گله» رئیس‌جمهور جیبوتی با این قرارداد مخالفت می‌کرد اما « محمد بن سلمان » با رساندن مبلغ قرارداد به دو میلیارد دلار، موافقت او را کسب کرد.

در خصوص وظایف و اقداماتی که قرار است در این مرکز صورت گیرد نیز آمده است که این مرکز به مکانی برای تمامی اقدامات «شنیع» از جمله قتل و دزدی و جاسوسی از مخالفان تبدیل خواهد شد. همچنین قرار است در این مرکز اطلاعات کشورهای قطر، کویت و عمان نیز جمع‌آوری شود. همچنین طبق این قرار داد ارتش جیبوتی افرادی را برای حضور در گارد ویژه بن سلمان آموزش خواهد داد.

العهد الجدید در پایان نوشت که نام سفیر جدید سعودی در جیبوتی بزودی مشخص خواهد شد و او که فرامین خود را مستقیما از بن سلمان دریافت می‌کند قرار است همان نقشی را ایفا کند که کنسولگری سعودی در استانبول بر عهده داشت.

روابط نظامی، اقتصادی و سیاسی جیبوتی و عربستان سعودی در سال‌های اخیر توسعه یافته است. جیبوتی به علت فقر و بیکاری گسترده به کمک‌های مالی نیاز دارد و دولت سعودی نیز تلاش دارد از موقعیت استراتژیک این کشور کوچک آفریقایی بهره ببرد. در آذرماه سال ۱۳۹۶ وزیر دفاع جیبوتی از توافق با دولت سعودی برای میزبانی از پایگاه نظامی این کشور در خاک جیبوتی خبر داد.

اما در ماه‌های گذشته گزارش‌های بسیاری از منابع غربی درباره قصد دولت سعودی برای ترور مخالفان خود در کشورهای دیگر منتشر شده است. روزنامه گاردین در ۱۷ اردیبهشت گذشته گزارش داد که سازمان «اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) به «ایاد البغدادی» فعال رسانه‌‌ای و نویسنده مخالف محمد بن سلمان اطلاع داده است که احتمال دارد ترور شود.

نشریه تایم آمریکا نیز یک هفته پس از آن نوشت که سازمان سیا به دو معارض سعودی که در نروژ و کانادا ساکن هستند هشدار داده است که مراقب خود و وسائل الکتریکی خود برای مصون ماندن از جاسوسی دولت سعودی باشند.