به گزارش افکارنیوز،

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز شنبه اعلام کرد انتظار دارد اواخر این ماه در سازمان ملل با دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار و با وی درباره عملیات نظامی در شمال شرقی  سوریه  گفت‌وگو کند.

اخبار بین الملل- به گزارش خبرگزاری رویترز ترکیه قصد دارد یک میلیون آواره سوری را در این منطقه اسکان دهد. قرار است ترکیه و آمریکا روز یکشنبه در چارچوب توافق بر سر آن چیزی که آنکارا می‌گوید به یک منطقه امن در امتداد مرز داخل سوریه تبدیل خواهد شد، گشت‌زنی‌های نظامی مشترک را در این منطقه آغاز کنند.

ترکیه که میزبان ۳.۶ میلیون آواره جنگ سوریه است و هم اکنون نیز منطقه‌ای را در شمال غربی این کشور کنترل می‌کند، می‌خواهد به منظور عقب راندن شبه نظامیان کرد سوری از مرز و فراهم کردن شرایطی برای بازگشت تعداد زیادی از سوری‌ها، حضور نظامی خود را به شمال شرقی سوریه گسترش دهد.

اردوغان در ادامه با توصیف طرح خود برای دیدار با ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل، اعلام کرد: «با ترامپ درباره این که در امتداد مرز سوریه واقع در شرق رود فرات, چه نوع اقداماتی را ما اتخاذ کنیم, گفت‌وگو خواهم کرد.»

وی در سخنانی در اسکی شهر ترکیه گفت: «اختلافاتی بین آن چه گفته می‌شود و آن چه انجام شده است، وجود دارد. ما باید این مسئله را حل کنیم.»

وی افزود ترکیه نمی‌تواند آموزش نظامی جنگجویان کرد سوری موسوم به وای پی جی را توسط نیرو‌های آمریکایی بپذیرد.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین طرحی را تکرار کرد که نخستین بار روز پنجشنبه آن را تشریح کرده بود که بر اساس آن، یک میلیون آواره به شمال سوریه انتقال خواهند یافت، پروژه‌ای که وی می‌گوید مستلزم حمایت بین المللی برای ساخت خانه‌های جدید است.

وی گفت: «ما می‌توانیم ساخت و ساز را برعهده بگیریم. شما حمایت مالی در اختیار ما قرار دهید.»