به گزارش افکارنیوز،

نخست وزیر یونان روز یکشنبه گفت که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نباید همزمان با تلاش برای جلب حمایت از برنامه‌های خود جهت اسکان پناهندگان سوری، به «یونان» و «اروپا» فشار وارد کند.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، «کریاکاس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان در نشست مطبوعاتی در شهر «تسالونیکی» در شمال یونان گفت: «آقای اردوغان باید درک کند که نمی‌تواند یونان و اروپا را در تلاش برای تأمین منابع بیشتر جهت امور پناهجویان تهدید کند.»

این اقدام پس از آن آغاز شد که اردوغان هفته گذشته گفت که اگر آنکارا هیچ حمایت بین‌المللی دیگری برای تلاش‌های خود جهت مقابله با موضوع مهاجران سوری دریافت نکند، کشورش مجبور خواهد شد پناهندگان را روانه اروپا کند.

وی با بیان اینکه اروپا و جامعه جهانی کمک‌های لازم را برای نگهداری مهاجران سوری در ترکیه ارائه نکرده‌اند، تهدید کرد: «شاید لازم باشد که ما دروازه‌ها را بگشاییم.»

ترکیه و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ به توافقی دست یافتند که بر اساس آن آنکارا پذیرفت به ازای دریافت کمک مالی از اتحادیه اروپا، از عبور پناهجویان سوری به سوی اروپا جلوگیری کند. در آن توافق، اتحادیه اروپا متعهد شد که ۶.۶ میلیارد دلار برای این توافق اختصاص دهد، اما طبق ادعای آنکارا، تا ژوئن (خرداد) ۲۰۱۹ فقط ۲.۴۵ میلیارد دلار از اتحادیه اروپا دریافت کرده است.