به گزارش افکارنیوز،

حمله سایبری به «ویکی‌پدیا» بزرگترین و محبوبترین دانشنامه جهانی سبب شد این پایگاه برای مدتی در اروپا و خاورمیانه از دسترس کاربران خارج شود.

اخبار بین الملل- پایگاه ویکی‌پدیا اعلام کرد: بازی نادرستی که در ورای قطعی اخیر وجود داشت، سبب شد میلیون‌ها کاربر در بخش‌های بزرگی از اروپا و خاورمیانه نتوانند به ویکی‌پدیا دسترسی داشته باشند.

این پایگاه همچنین «بازیگران سست‌ایمان» را عامل این اختلال دانست و آن‌ها را سرزنش کرد.

طبق اعلام راشاتودی، این حمله سایبری روز جمعه ویکی‌پدیا را هدف قرار داد و تا روز شنبه ادامه پیدا کرد و قطعی‌هایی را در انگلیس، لهستان، هلند، فرانسه، آلمان و ایتالیا به بار آورد. همچنین برخی از کاربران، گزارش‌هایی از عدم دسترسی به این پایگاه از برخی کشور‌های خاورمیانه ارسال کردند.

اواخر روز شنبه، یک سخنگوی بنیاد «ویکی میدیا»، سازمان خیریه‌ای که ویکی‌پدیا به آن تعلق دارد، اعلام کرد: این پایگاه بر اثر حمله‌ای شرورانه که از سوی عاملان ناشناس سست‌ایمان صورت گرفت، از دسترس خارج شد.

ویکی مدیا همچنین اعلام کرد: ما چنین حملاتی را محکوم می‌کنیم و تلاش‌ها برای از دسترس خارج کردن (ویکی‌پدیا)، حقوق بنیادین هرکسی را برای دسترسی آزاد و به اشتراک گذاشتن اطلاعات تهدید می‌کند.

اگرچه در بیانیه منتشر شده از سوی این سازمان، اشاره‌ای به عامل مشخص این حمله نشده بود، اکانت توئیتری این سازمان اعلام کرد این حمله از نوع «حمله محروم سازی از سرویس» (DdoS) بود که سبب قطعی پایگاه این دانشنامه شد.

حمله محروم سازی از سرویس DdoS زمانی رخ می‌دهد که هکر‌ها به یک سرور یا شبکه، با ترافیکی بیش از حد قابل مدیریت آن سرور حمله می‌کنند که در نتیجه آن، آن سرور یا شبکه از دسترس خارج می‌شود.