به گزارش افکارنیوز،

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده که طی روزها و هفته‌های آینده واشنگتن و پیونگ یانگ به مذاکرات خلع سلاح اتمی بازگردند. 

اخبار بین الملل- مذاکرات آمریکا و کره شمالی در این زمینه از زمان شکست مذاکرات «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» در هانوی پایتخت ویتنام در ماه فوریه 2019 به بن بست رسیده است.

ترامپ و کیم در ماه ژوئن دوباره با یکدیگر دیدار و توافق کردند که مذاکرات خلع سلاح از سر گرفته شود. با این وجود این روند همچنان متوقف است و هیچ مذاکره جدیدی صورت نگرفته است. 

مایک پامپئو یک شنبه شب در مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» گفت: «ما می‌دانیم که کیم جونگ اون به تعهد خود برای خلع سلاح اتمی ادامه می‌دهد و امیدواریم که طی روزها و شاید هفته‌های آینده به میز مذاکره با آنها برگردیم. این بهترین نتیجه است.» 

به دنبال برگزاری رزمایش ارتشهای کره جنوبی و آمریکا در شبه جزیره کره که پیونگ یانگ نسبت به آن اعتراض کرده بود، کره شمالی چندین موشک بالستیک آزمایش کرد. 

پامپئو در این زمینه گفت که علیرغم این آزمایشهای موشکی، که وی آن ناامید کننده خوانده، کیم جونگ اون تعهدات خود به واشنگتن را نقض نکرده است و هدف آمریکا همچنان خلع سلاح اتمی این کشور است. 

وی در ادامه مصاحبه با ای بی سی نیوز افزود: «من فکر می‌کنم دونالد ترامپ خیلی ناامید خواهد شد اگر کیم جونگ اون به میز مذاکره بازنگردد یا آزمایشهای موشکی انجام دهد که مغایر با توافقات صورت گرفته است.»

ابراز امیدواری پامپئو برای شروع دوباره مذاکره با کره شمالی است که پیونگ یانگ اخیرا با انتقاد شدید از اظهارات پامپئو علیه این کشور تاکید کرده بود که «پامپئو برای دیپلماسی ایالات متحده سم است.»

مایک پامپئو اخیرا در واکنش به آزمایشهای موشکی کره شمالی، این اقدامات را نگران کننده خوانده و تاکید کرده بود که تحریمهای علیه کره شمالی تا زمانی که این کشور به طور کامل خلع سلاح اتمی نشود سرجای خود باقی خواهد ماند.