به گزارش افکارنیوز،

روزنامه «الشرق الاوسط» گزارش کرد که وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که محموله دومین باتری سامانه دفاعی « اس-۴۰۰ » روسیه تا امروز (یکشنبه) تکمیل شده است و این سامانه‌ دفاعی در آوریل 2020 فعال خواهد شد.

اخبار بین الملل-بنا به گزارش روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست»، وزارت دفاع ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد که محموله دومین باتری اس-400 به آنکارا تکمیل شده است. تلاش‌ها برای سرهم بندی کردن این سامانه‌ها و آموزش پرسنلی که قرار است از این سامانه استفاده کنند، ادامه دارد و این سامانه‌ها در آوریل 2020 فعال می شود.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز گذشته (شنبه) در مصاحبه با بخش ترکی شبکه «سی ان ان» گفت که این سامانه‌ها علیرغم هشدارهای آمریکا، فعال خواهد شد.

ترکیه در حالی، پروژه اس-400 با روسیه را پیش می‌برد که مقامات آمریکایی پیش از این به ترکیه هشدار داده بودند که اگر سامانه‌های اس-400 را از روسیه تحویل بگیرد، از پروژه جنگنده‌های اف-35 خارج خواهد شد و با تحریم‌های جدید آمریکا روبرو می‌شود.

واشنگتن اعلام کرده است که سیستم دفاعی روسیه با ناتو سازگاری ندارد و تهدیدی برای جنگنده‌های آمریکایی «اف-35» است اما با اینحال، از اوایل شهریور ماه، انتقال بخش‌هایی از باتری دوم این سیستم را به ترکیه آغاز شده بود که طبق گفته وزارت دفاع ترکیه، امروز محموله این باتری تکمیل شد.

پوتین بعد از دیدار با اردوغان در نشست مکس 2019، تصریح کرد که ترکیه و روسیه در خصوص احتمال حفظ همکاری در بخش صنعت دفاعی از جمله جنگنده نسل پنجم سوخو 35 و سوخو 57 بحث و گفت‌وگو کردند و ادامه داد که آنکارا نه تنها به خرید جنگنده‌های روس بلکه به تولید مشترک محصولات نظامی با روسیه علاقمند است.