به گزارش افکارنیوز،

علیرغم تلاش‌های واشنگتن برای منصرف کردن کشورها از خرید سامانه‌های دفاع موشکی «اس-400» روسیه، «سرگئی چمیزوف» رئیس شرکت «روس‌ تک» اعلام کرد که مسکو و دهلی نو قراردادی را به ارزش بیش از پنج میلیارد دلار برای تحویل این سامانه‌ها به هند به امضا درآوردند.

اخبار بین الملل-رئیس روس تک که یکی از شرکت‌های بزرگ تسلیحاتی روسیه به حساب می‌آید تأکید کرد که دو کشور هند و روسیه در حال گفت‌وگو برای آغاز خط تولید محلی اس-400 در هند هستند.

چمیزوف در گفت‌وگو با «آر.بی.کی» تصریح کرد: «آری، ما در حال گفت‌وگو در خصوص محلی‌ سازی (تولید اس-400) با هند هستیم».

این مقام روس همچنین ادامه داد که توافقات محرمانه‌ در خصوص صدور مجوز تولید محلی در هند همچنین شامل جنگنده‌های «سوخو-30» و تانک‌های «T-90»  نیز می‌شود.

رئیس روس تک ادامه داد: «ما با آنها (هند)، موشک‌های «براهموس» را در قلمرو آنها با یکدیگر و با دانشمندان آنها تولید کرده‌ایم».

پیش از این «یوری بوریسوف» معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرده بود که مسکو طبق برنامه و قرارداد، سامانه‌های دفاع هوایی اس-400 را به هند تحویل خواهد داد.

انتشار این خبر در حالی انجام گرفته است که واشنگتن، دائماً از همکاری دفاعی هند و روسیه انتقاد می‌کند به طوریکه در سال 2018، تمامی تلاش خود را به کار گرفت تا مانع از توافق هند با روسیه در زمینه خرید سامانه‌های اس-400 شود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که طبق قانون «مقابله با رقبای آمریکا از طریق تحریم»، احتمالاً محدودیت‌هایی را برای هرکشوری وضع کند که در تعامل با بخش دفاعی روسیه مشارکت کند.

اوایل این هفته، وزارت دفاع هند، قراردادی را با شرکت «روسو بورون اکسپورت»، یکی از بزرگترین شرکت‌های صادرکننده تسلیحات روسی، به منظور به روز کردن سامانه‌های راداری و موشکی کشتی‌های کلاس «دهلی» نیروی دریایی هند، به امضا درآورد.

چمیزوف ضمن تأکید بر کنار گذاشتن استفاده از دلار آمریکا در قراردادهای نظامی گفت: «ما دو سه سال پیش، پرداخت با دلار را رها کردیم بنابراین در بیشتر قسمت‌ها، جایگزین‌های متفاوتی برای پرداخت داریم که یا از طریق ارز ملی است یا اینکه از نظام داد و ستد کالا استفاده می‌کنیم».

این مقام روس تصریح کرد که تمامی موضوعات مربوط به پرداخت محموله‌های تسلیحاتی به چین و هند، رفع شده است.