به گزارش افکارنیوز،

چند روز بعد از هشدارهای مقام‌های آمریکایی به جزایر سلیمان درباره لزوم بی‌توجهی این کشور به مواضع چین در رابطه با تایوان ، دولت جزایر سلیمان از قطع روابط با تایوان خبر داده است.

اخبار بین الملل-خبرگزاری رسمی جزایر سلیمان اعلام کرد که دولت این کشور با انجام یک رأی‌گیری در کابینه، تصمیم به قطع روابط دیپلماتیک با تایوان گرفته است.

تصمیم جزایر سلیمان به قطع روابط با تایوان در حالی صورت گرفته که چند روز قبل برخی مقام‌های آمریکایی با سفر به جزایر سلیمان به دولت این کشور برای ادامه روابط با تایوان فشار آورده بود.

مقامات آمریکایی به جزایر سلیمان هشدار دادند که «فریب» قول‌های چین مبنی بر سرمایه‌گذاری در این کشور را نخورده و روابط خود با تایوان را قطع نکند.

کشور ۶۰۰ هزار نفری جزایر سلیمان که تا سال ۱۹۷۵ تحت قیمومیت انگلیس بود، از انتخابات عمومی ماه آوریل سال جاری میلادی در حال بررسی چرخش موضع درخصوص روابط با چین و تایوان است.

بنا بر گزارش رویترز، تایوان تنها با ۱۶ کشور در جهان روابط رسمی دیپلماتیک دارد اما چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و به تایوان گفته است که حق داشتن روابط رسمی با هیچ کشوری را ندارد».

تایوان تا سال ۱۹۷۱ با عنوان «جمهوری چین » کرسی چین در سازمان ملل و شورای امنیت را در اختیار داشت، اما از آن سال از این کرسی خلع ید شد.

قطع روابط جزایر سلیمان با تایوان در حالی صورت گرفته که اقدام آمریکا برای فروش ۶۶ جنگنده «اف ۱۶» به تایوان به ارزش بالغ بر هشت میلیارد دلار، با واکنش تند پکن مواجه شد و دولت چین شرکت‌های آمریکایی را به تحریم تهدید کرده است