به گزارش افکارنیوز ،حمزه الحسن دوشنبه در مصاحبه با العالم تاكيد كرد حوادثي كه در عربستان رخ مي دهد علائم و نشانه هاي تغيير و تحول است و اين تغيير در مناطق متعدد شكل هاي مختلفي به خود گرفته و درخواست ها در پايگاه هاي ارتباط اجتماعي (اينترنت) عملي شده است.

الحسن تصریح کرد: ماه گذشته درگیری های متعددی میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی عربستان در شهر عرعر رخ داد به دنبال این مسائل اخیرا نیز یکی از جوانان در اعتراض به وضعیت موجود اقدام به خودکشی کرد.

این جوان ۲۵ ساله عربستانی که ساکن شهر عرعر در شمال عربستان و فارغ التحصیل دانشکده پرستاری بود در نتیجه فشارهای معیشتی و اقتصادی دست به خودکشی زد.

الحسن افزود: چند روز پیش دانشجویان دانشگاه ملک خالد در منطقه عسیر تظاهرات گسترده ای برپا کردند و امیر این منطقه که تهدید کرده بود به بهانه حفظ امنیت با مشت آهنین با آنها برخورد خواهد کرد، مجبور شد با آنها دیدار کند.

این پژوهشگر سعودی اظهار داشت: آنچه اکنون رخ می دهد بیانگر احساس خشم علیه رژیم آل سعود است بنابر این هرگونه جرقه ای می تواند آتش خشم مردم را در دیگر مناطق شعله ور کند و این در حالی است که روز یکشنبه(۲۱ اسفند) دانشجویان دانشکده فنی در ریاض دست به اعتصاب زدند و ممکن است چنین اقدامی در مناطق دیگر نیز رخ دهد.

الحسن گفت: همه این مسائل بیانگر نیاز به تغییر و خشم و نارضایتی مردم از رژیم آل سعود است و نشان می دهد که رژیم حاکم عربستان با وجود همه امکاناتی که در اختیار دارد به علت عجز و ناتوانی و پیری و فساد حاکمان آن نمی تواند پایین ترین سطح زندگی شرافتمندانه را برای شهروندان فراهم کند.

وی تصریح کرد: این اعتراضات همچنین بیانگر نیاز مردم به آزادی است اما رژیم عربستان همواره به بجای اجابت مطالبات قانونی مردم و معترضان به سرکوب متوسل می شود و فکر می کند که مردم ساکت خواهند ماند.

نویسنده و پژوهشگر مخالف سعودی با بیان این که اوضاع در عربستان هم اکنون در حال خارج شدن از کنترل است، گفت: احتمال می رود ساکنان مناطق دیگر نیز به دلایل مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به این اعتراضات ملحق شوند.

الحسن خاطر نشان کرد: رژیم آل سعود سیاست از هم پاشاندن جامعه را در پیش گرفته است و اگر مردم در منطقه ای به نشانه اعتراض به خیابان بریزند به شدت مورد حمله قرار می گیرند و به مزدوری برای خارج متهم می شوند یا اینکه اتهامات طایفه ای به آنها زده می شود.

وی افزود: انگ اتهامات طایفه ای به معترضان دیگر شکست خورده است زیرا آنچه شهروندان در منطقه الشرقیه به لحاظ تنگناهای سیاسی، اقتصادی و معیشتی از آن رنج می برند، شهروندان مناطق دیگر نیز به آن دچار هستند علاوه بر این برخی از مناطق جنوبی نیز در وضعیت اقتصادی بسیار بدتری نسبت به مناطق شرقی قرار دارند در نتیجه نیاز به اصلاحات نیاز همه شهروندان است.

این پژوهشگر سعودی خاطرنشان کرد: رژیم آل سعود زمانی قصد داشت اعتراض های مردمی را دور بزند و منشاء آن را به سمت خارج از جمله برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس یا دیگر کشورها معرفی کند و در گذشته تا حدودی موفق شده بود.

وی گفت: به دنبال پی گیری چنین سیاستی ماه های گذشته برای رژیم تقریبا ماه های آرامی بود جز حوادثی که در منطقه الشرقیه رخ داد اما آنچه امروز روی می دهد این است که این خشم و نارضایتی کم کم از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل می شود و دیگر مردم هراسی ندارند و به اقدامات سرکوب گرانه رژیم توجه نمی کنند و حاضرند به خاطر تغییر جان خود را فدا کنند.