به گزارش افکارنیوز،

محمد الفکی، سخنگوی شورای حاکمیتی انتقالی سودان به روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: شورا تصمیم دارد نشست دوره‌ای خود را روز پنج‌شنبه در شهر نیالا در استان دارفور جنوبی برگزار کند، موضوع این نشست بررسی شرایط امنیتی و حصول اطمینان از سلامت شهروندان و امنیت آنها در منطقه است.

اخبار بین‌الملل- شهر نیالا به تازگی شاهد تظاهرات دانشجویی گسترده در اعتراض به بحران نان بود، درگیری معترضان با نیروهای امنیتی موجب زخمی شدن تعدادی از شهروندان شد.

الفکی اظهار داشت: در نشست شورای حاکمیتی به تعداد بالای ادارات وابسته به کاخ ریاست جمهوری در دوره حاکمیت سابق پرداخته شد، همچنین توافق شد سه اداره زیر نظر شورای حاکمیتی باقی بمانند و مطابق قانون اساسی بخش بزرگ مربوط به اختیارات اجرایی به کابینه سپرده شود.

ابراهیم البدوی، وزیر دارایی سودان در کنفرانس مطبوعاتی در خارطوم اظهار کرد: دولت آمریکا به خارطوم اعلام کرد که اجرای اقداماتی مثبت برای حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم در شرایط کنونی به دلیل برخی پیچیدگی‌ها در این پرونده دشوار بوده و نیازمند آن است که پرونده پیش از آنکه واشنگتن تصمیم قطعی برای آن بگیرد به کنگره ارائه شود.

البدوی گفت: عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان که در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حضور دارد، با رئیس بانک جهانی دیدار کرده و درخواست مبلغ دو میلیارد دلار برای سودان خواهد کرد.

وی افزود: طبق گفته‌های مسؤولان دولت آمریکا، حذف نام سودان از لیست تروریست‌های  این کشور نیازمند مدت زمانی ۹ ماه تا یک سال است و سودان تا زمانی که در این لیست قرار دارد، نمی‌تواند از حمایت‌های صندوق جهانی پول یا بانک جهانی استفاده کند.

البدوی در ادامه گفت: حذف نام سودان از این لیست می‌تواند به شکل سازنده‌ای در لغو تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور موثر باشد.

وزیر دارایی سودان با افشای این مساله که بدهی‌های معوقه سودان به نهادهای بین‌المللی به ۲.۶ میلیارد دلار رسیده‌اند، گفت: در صورتی که دولت آمریکا تصمیم به حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم بگیرد، ما هرگز با مشکل بازپرداخت این بدهی‌ها مواجه نخواهیم بود.

او با اشاره به اینکه وزارت دارایی سودان قصد دارد کمیته‌ای برای بازگرداندن پول‌های خارج شده از کشور تشکیل دهد، گفت: ما از سازمان ملل و برخی نهادها برای کمک به این پرونده تعهداتی گرفته‌ایم.