به گزارش افکارنیوز،

دولت نجات ملی یمن در صنعاء، اعلام کرد، گزارش دوم تیم کارشناسان وابسته به سازمان ملل درباره یمن «جانب ائتلاف متجاوز [سعودی-اماراتی] را گرفته و حقیقت را روایت نکرده است».

اخبار بین‌الملل- دولت نجات ملی یمن امروز با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد: در این گزارش به بسیاری از جنایت‌های جنگی کشورهای ائتلاف متجاوز و مزدوران آن از ۲۶ مارس ۲۰۱۵ تا کنون پرداخته نشده است.

بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، در ادامه این بیانیه تأکید شد، گزارش دوم کارشناسان بین‌المللی جنایت ترور شهید «صالح الصماد» و نقض آشکار قانون بین‌الملل در این جنایت را نادیده گرفته است.

دولت نجات ملی از همکاری کامل خود با تیم کارشناسان مذکور خبر داد و افزود، اما کشورهای عضو ائتلاف متجاوز به بسیاری از شبکه‌ها و روزنامه‌ها اجازه نداد به صنعا بیایند.

در این بیانیه تأکید شد، گزارش کارشناسان بین‌المللی درباره یمن به اشغال بخش‌هایی از یمن و جزایر آن توسط سعودی و امارات اشاره نکرده است. این کارشناسان بدون ادله ادعاهایی را علیه دولت نجات ملی مطرح کرده‌اند و در این موضوع به منابع وابسته به ائتلاف استناد کرده‌اند.

دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، تیم کارشناسان بین‌المللی تحت فشار زیاد ائتلاف متجاوز قرار گرفته‌اند و حتی برخی تهدید شده‌اند.

در این گزارش اتفاقات یمن، نزاع مسلحانه غیر بین‌المللی معرفی شده و این خلاف حقیقت است زیرا دستور جنگ از واشنگتن اعلام شده است. در این گزارش به دست داشتن فرانسه، آمریکا و بریتانیا در جنگ اشاره شده و همین تأکید می‌کند که آنچه در یمن رخ می‌دهد حمله مسلحانه بین‌المللی است.

در ادامه این بیانیه آمده ، این تیم یک سال پیش در سفر به یمن شاهد جنایت جنگی ائتلاف متجاوز بود؛ امید است با از بین رفتن فشارهای سعودی، گزارش سوم کارشناسی آنها منصفانه باشد.

سوم سپتامبر تیم سازمان ملل در گزارش جامعی از وضعیت یمن، تمامی طرف‌های درگیر در این کشور را ناقض قوانین جنگ دانست و اعلام کرد که تمامی طرف‌ها از جمله دولت سعودی و امارات در پنج سال گذشته مرتکب جنایت جنگی، قتل و کشتار، غارت، مین‌گذاری و مهاجرت‌های اجباری شده‌اند.